Vajdasági sérelmek, budapesti aggodalom

Komoly aggodalmának adott hangot tegnap a vajdasági magyarokat ért atrocitások kapcsán Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke, aki megbeszéléseket folytatott Predrag Markoviccsal, a szerb parlament elnökével. A magyarokat ért sérelmeket elítélő belgrádi politikus délután Németh Zsolttal, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnökével tárgyalt.

György Zsombor
2004. 05. 28. 18:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindkét félnek határozottan kell reagálni a vajdasági magyarokat ért atrocitásokra, s konkrét intézkedéseket kell hozni a további sérelmek megelőzésére – szögezte le tegnap a szerb parlament elnöke, miután magyar kollégájával, Szili Katalinnal tárgyalt. Mint Predrag Markovics beszámolt róla, Belgrádban négy minisztériumban is szakértőket neveztek ki, akiknek a kisebbségekkel való kapcsolattartás lesz a feladatuk. Ezen túl azonban „személyes tájékozódás is szükséges” – vélte Markovics, hozzátéve, hogy a feszültségek enyhítéséhez nélkülözhetetlen a politikai stabilitás megvalósítása.
A történtek kapcsán komoly aggodalmának hangot adó Szili Katalin kérte partnerét, hogy tegyenek meg mindent a magyarok biztonságának szavatolása érdekében, s szólt arról, hogy ezentúl rendszeres találkozókra kerüljön sor a magyar és szerb fél között. A megbeszélésen szóba került, hogy Belgrádban ezekben a napokban folynak tárgyalások a két ország további együttműködését biztosító dokumentumok felülvizsgálatáról. Megemlítették a Budapest–Belgrád autópálya, az energetika és a turizmus kérdését, valamint a szerb privatizációt, amelyben magyar befektetők is érdekeltek.
A magyarokat ért atrocitások ügye szóba került Predrag Markovics Németh Zsolttal, az Országgyűlés külügyi bizottságának vezetőjével folytatott megbeszélésén is. A fideszes politikus üdvözölte, hogy „a demokrácia iránt elkötelezett erők egyértelműen fel kívánnak lépni a magyarokat ért atrocitásokkal szemben”, továbbá leszögezte: fontosnak tartja, hogy a magyar diplomácia egyértelműen támogassa a koszovói szerbek autonómia-törekvéseit. Hozzátette, Magyarországnak, mint az Európai Unió tagjának, fontos feladata, hogy elősegítse a közösség Balkán-politikáját s Szerbia stabilitásának növelését.



Elégedetlen szerbek. A belgrádi Politika napilap szerint a márciusi erőszakhullám után nem elég átalakítani a koszovói ENSZ-missziót (UNMIK), összhangba is kell hozni a mandátumát az ENSZ Biztonsági Tanácsának koszovói határozatával. A szerbek szerint az UNMIK éléről távozó Harri Holkeri albánpárti volt, mint ahogyan a misszió élén álló négy elődje is, s ez az oka annak, hogy az albán politikai vezetők köszönetet mondtak távozásukkor minden misszióvezetőnek, beleértve Holkerit is – írja jegyzetében a Politika. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.