Mindkét félnek határozottan kell reagálni a vajdasági magyarokat ért atrocitásokra, s konkrét intézkedéseket kell hozni a további sérelmek megelőzésére – szögezte le tegnap a szerb parlament elnöke, miután magyar kollégájával, Szili Katalinnal tárgyalt. Mint Predrag Markovics beszámolt róla, Belgrádban négy minisztériumban is szakértőket neveztek ki, akiknek a kisebbségekkel való kapcsolattartás lesz a feladatuk. Ezen túl azonban „személyes tájékozódás is szükséges” – vélte Markovics, hozzátéve, hogy a feszültségek enyhítéséhez nélkülözhetetlen a politikai stabilitás megvalósítása.
A történtek kapcsán komoly aggodalmának hangot adó Szili Katalin kérte partnerét, hogy tegyenek meg mindent a magyarok biztonságának szavatolása érdekében, s szólt arról, hogy ezentúl rendszeres találkozókra kerüljön sor a magyar és szerb fél között. A megbeszélésen szóba került, hogy Belgrádban ezekben a napokban folynak tárgyalások a két ország további együttműködését biztosító dokumentumok felülvizsgálatáról. Megemlítették a Budapest–Belgrád autópálya, az energetika és a turizmus kérdését, valamint a szerb privatizációt, amelyben magyar befektetők is érdekeltek.
A magyarokat ért atrocitások ügye szóba került Predrag Markovics Németh Zsolttal, az Országgyűlés külügyi bizottságának vezetőjével folytatott megbeszélésén is. A fideszes politikus üdvözölte, hogy „a demokrácia iránt elkötelezett erők egyértelműen fel kívánnak lépni a magyarokat ért atrocitásokkal szemben”, továbbá leszögezte: fontosnak tartja, hogy a magyar diplomácia egyértelműen támogassa a koszovói szerbek autonómia-törekvéseit. Hozzátette, Magyarországnak, mint az Európai Unió tagjának, fontos feladata, hogy elősegítse a közösség Balkán-politikáját s Szerbia stabilitásának növelését.
Elégedetlen szerbek. A belgrádi Politika napilap szerint a márciusi erőszakhullám után nem elég átalakítani a koszovói ENSZ-missziót (UNMIK), összhangba is kell hozni a mandátumát az ENSZ Biztonsági Tanácsának koszovói határozatával. A szerbek szerint az UNMIK éléről távozó Harri Holkeri albánpárti volt, mint ahogyan a misszió élén álló négy elődje is, s ez az oka annak, hogy az albán politikai vezetők köszönetet mondtak távozásukkor minden misszióvezetőnek, beleértve Holkerit is – írja jegyzetében a Politika. (MTI)