Magyarország kimondja Ukrajna alkalmatlanságát, ezért van hazánk Manfred Weber célkeresztjében

Ukrajna jelenlegi állapotában veszélyeztetné az EU egységét és stabilitását – reagált a Magyar Nemzetnek Lajkó Fanni, az Alapjogokért Központ elemzője. Mint ismert, Manfred Weber ismét hitet tett az ukrán csatlakozás mellett, és Magyarországot kritizálta, amire reagálva a szakértő emlékeztetett, hogy hazánkat már számtalanszor támadta az Európai Néppárt elnöke.

2025. 05. 07. 5:40
Borítókép: Magyar Péter és Manfred Weber (Fotó: Teknős Miklós)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Manfred Weber támadásai nem új keletűek: hosszú ideje személyes küldetésének tekinti a magyar kormány, és különösen Orbán Viktor elszigetelését az uniós döntéshozatalban. Most épp Ukrajna uniós csatlakozásának erőltetéséhez használja fel a támadási felületet, miközben figyelmen kívül hagyja a magyar nemzeti érdekeket és az Európai Unió érdekeit – fogalmazott lapunknak Lajkó Fanni, az Alapjogokért Központ elemzője.

Brüsszel, 2023. február 9.
Ukrán és EU-zászlók az európai uniós tagországok állam- és kormányfőit tömörítő Európai Tanács kétnapos brüsszeli tanácskozásának első napi ülésén 2023. február 9-én. Az ülésen részt vesz az uniós tagjelölti státuszt élvező Ukrajna államfője, Volodimir Zelenszkij is.
MTI/EPA/Stephanie Lecocq
Fotó: MTI/EPA/Stephanie Lecocq

Mint arról beszámoltunk, az Európai Néppárt háborúpárti elnöke keddi sajtótájékoztatóján kifejtette álláspontját Ukrajna támogatásával kapcsolatban. Weber világossá tette, hogy pártja minden rendelkezésére álló eszközzel és erővel támogatja Ukrajnát. A magyargyűlölő európai politikus azonban kifejezte reményét, hogy Magyarország kormánya is felismeri annak fontosságát, hogy az Európai Unión belül együttműködjenek és baráti viszonyt ápoljanak a többi tagállammal. 

Manfred Weber a Tisza Párt aláírásgyűjtéséről szóló kérdésre úgy felelt, az EPP álláspontja világos: minden lehetséges módon támogatják Ukrajnát.

Weber szavaira reagált Orbán Viktor is, aki leszögezte, hogy Magyarországot azért vették fel az Európai Unióba, mert a tagok ezzel jól jártak. 

A magyar miniszterelnök ezután kijelentette:

Ukrajna felvétele nem jó deal. Ukrajna nem hozzáadott érték, hanem csőd. Óriási hiba, ha az európai pénzeket Ukrajnába küldjük, ahelyett, hogy a gondokkal küzdő európai gazdaság megerősítésére fordítanánk. Ideje lenne, hogy az európai vezetők az európai embereket képviseljék, Herr Weber!

Lajkó Fanni szerint Weber az ukrán lobbit és a brüsszeli elit bővítési mániáját képviseli, miközben az EU saját problémáira – például a gazdasági válságra, migrációra vagy a tagállami szuverenitás leépülésére – nem hajlandó megoldást kínálni. 

Magyarország azért válik célponttá, mert egyedüliként meri kimondani: Ukrajna jelenlegi állapotában nemhogy nem érett a tagságra, hanem veszélyeztetné az EU egységét és stabilitását

– tette hozzá.

 

Mindent figyelmen kívül hagynak Ukrajna ügyében

A szakértő jelezte, hogy Brüsszel Ukrajna uniós csatlakozását nem gazdasági vagy jogállami megfontolások alapján erőlteti, hanem politikai szimbólumként kezeli. Úgy véli az ukrán tagság kérdésében nem a realitás, hanem a háborús logika diktál: az EU vezetői ezzel akarják demonstrálni, hogy megkerülhetetlen tényezők a nemzetközi politikai folyamatokban.

Mindezt úgy, hogy közben figyelmen kívül hagyták Ukrajna instabilitását, a súlyos korrupciós helyzetet és a kisebbségek jogainak megsértését

– fogalmazott.

Lajkó Fanni szerint Orbán Viktor azért mondta, hogy ez „nem jó deal”, mert valóban nem az: Magyarország számára nem jelent biztonságot, csak újabb konfliktusforrást és anyagi terheket. A brüsszeli vezetők ezzel szemben egy ideológiai projektet hajtanak végre, amelyben a tagállamok érdekei másodlagossá váltak.

 

Nyíltan ukránpártiak Magyar Péterék

Annak kapcsán, hogy Magyar Péter – akinek  pártja a Manfred Weber vezette néppárt tagja – kettős kommunikációt folytatna az ukrán EU-tagság ügyében, az elemző leszögezte: a valóság az, hogy Magyar Péter már többször is világosan állást foglalt Ukrajna mellett. 

Nemcsak retorikájában, hanem azzal is, hogy olyan kezdeményezéseket szavaztak meg, amelyek kifejezetten Ukrajna uniós csatlakozásának elősegítését szolgálják – ez mára politikai programjuk egyik sarokköve lett, főleg, miután a táborának többsége is ezt az álláspontot képviseli

– tette hozzá.

Lajkó Fanni szerint ez a nyílt ukránpártiság jól illeszkedik a brüsszeli vonalhoz, viszont egyre kevésbé rezonál a magyar választók körében, akik elsősorban békét, stabilitást és nemzeti érdekképviseletet várnának el. 

A színvallás tehát már megtörtént, csak sokan talán még nem tudatosították, hogy Magyar Péter – minden „új ellenzékisége” ellenére – a régi brüsszeli logikát képviseli: ha kell, a magyar érdekkel szemben is

– húzta alá a szakértő.

Borítókép: Magyar Péter és Manfred Weber (Fotó: Teknős Miklós)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.