A csecsen hadoszlop

Egyesek még ma is az orosz konvojok életét keserítik meg Csecsenföldön, míg mások beépültek az európai iszlám szervezetekbe vagy Irakban harcolnak. Összeköti őket a közös ideológia s az a tény, hogy valamennyien megjárták a Kaukázust. Ennek illusztrálására a Corriere della Sera felhozza, hogy az Irakban harcoló arabok egyik csoportját egyenesen „csecsen hadoszlopnak” nevezik.

2004. 07. 16. 17:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szélsőséges iszlám harcosok paradicsoma az instabil észak-kaukázusi térség – állapította meg a Pentagon elemzőközpontjának egyik legutóbbi jelentése. A kutatók az iraki merényleteket vizsgálva jutottak immár többedszer e megállapításra. Jól érezhető ugyanis az itt és Csecsenföldön végrehajtott akciók kivitelezése közötti hasonlóság. Így Irakban sokszor majdhogynem lemásolják a konvojok elleni kaukázusi támadásokat, ugyanúgy gyakoriak az öngyilkos merényletek, s szintén előszeretettel rejtik autóba a robbanószereket, s hasonló módon rádióirányítással hozzák azt működésbe. Ugyanolyan kiemelten kezelik a videopropagandát, mint Csecsenföldön, s veszik fel az emberrablásokat és a különös kegyetlenséggel végrehajtott kivégzéseket.
A szakértők szerint egy-egy egybeesést még csak meg lehetne magyarázni, a módszerek sorának hasonlósága azonban rendszeres információ- és tapasztalatcserére utal. Olyannyira, hogy titkosszolgálati információk szerint az iraki külföldi terroristahadtestet irányító jordán Abu Muszab az-Zarkavi mozgalma indulásakor előszeretettel használta a kaukázusi, elsősorban a grúz–csecsen határon lévő Pankiszi-szorosban található kiképzőbázisokat. A Pentagon jelentése arra is rámutat, hogy a csecsen oktatókazetták már tíz éve járják a szélsőséges iszlám köröket, a Kaukázusból visszatért harcosok pedig személyesen is átadják ott szerzett tapasztalataikat. E csecsen–iraki kapcsolatrendszer tranzitállomásai általában Szíria, Irán és Szaúd-Arábia.
A „csecsen hadoszlopnak” nevezett, néhány tucatnyi arab harcosból álló alakulat az információk szerint a Fekete Zászló nevű, az úgynevezett szunnita háromszögben tevékenykedő egységhez csatlakozott. A Csecsenföld és a Perzsa-öböl térsége közötti legfőbb kapocs a Kaukázusban harcoló arabok vezére, előbb a jordániai Hattab, majd a szaúdi Abu Valid, akinek egyébként egyik legjobb tanítványa a királyságban működő al-Kaida szervezet katonai vezetését a minap átvevő Szaleh Muhammad al-Ufi. Rajtuk kívül a Katarban élő csecsen exelnök, Zelimhan Jandarbijev volt az arab pénzek kilobbizója és közvetítője, s az orosz speciális egységeknek köszönhetően hármuk közül már egyikük sem él. Ez a tény egyes források szerint az új csatornák kiépítéséig mindenképpen negatív kihatással van a csecsen szeparatisták anyagi és fegyverutánpótlására.
A csecsen kapcsolat azonban nem csupán Irakban él, hanem – mint arra a terrorizmussal foglalkozó francia szakértők már többször figyelmeztettek – immár Európában is. Ennek egyik legutóbbi bizonyítéka, hogy a minap lepleztek le az orosz hatóságok egy turisztikai céget, amely hamis útlevelekkel és a Schengen-övezetre érvényes vízumokkal látott el észak-kaukázusi harcosokat. Mint az Interfax írja, a titkosszolgálat továbbította az Interpolnak az így illegálisan külföldre utazó csecsen harcosok listáját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.