Bécs segít Belgrádnak

Sebestyén Imre
2004. 07. 16. 17:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem szeretik a vajdaságiak, ha tartományukkal kapcsolatban bármiféle összehasonlítást végeznek Koszovóval. Sem a szerb többség, sem a kisebbségek, amelyek lélekszáma egyébként mára már felét sem teszi ki a Vajdaság lakosságának. A félelmek érthetők. Ám most mégis oda kellene figyelniük a magyaroknak a koszovói rendezési erőfeszítésekre. Ott ugyanis olyan megoldási javaslatok fogalmazódnak meg, amelyek éppen a kisebbségek biztonságát igyekeznek szolgálni. Ebben a pontban találkozott az osztrák Koszovó-terv a Kostunica-félével. És a vajdasági magyarság érdekeivel.
Ahogyan a szerb kisebbséget veszélyezteti az albán többség – aminek a legdrasztikusabb megnyilvánulásai a március 12-i események voltak –, amire mindenképpen megnyugtató megoldást kell találni, ugyanúgy a vajdasági magyar kisebbségnek is szüksége van hasonló intézményes biztonsági garanciákra, az aggasztóvá vált kisebbségellenes atrocitások miatt is. A koszovói és a vajdasági erőszak között világosan fellelhetők az összefüggések. A szerbség körében a déli tartomány elvesztésének reális veszélye irracionális félelmeket táplál, hogy a Vajdaság is elszakadhat. S ki az, aki elszakíthatja? Koszovóban az albánság, a Vajdaságban a magyarok. Közben figyelmen kívül hagyják a tényt, hogy Koszovóban az albánok, a Vajdaságban a szerbek vannak többségben, s ami most Koszovóban zajlik, az a Vajdaság esetében már megtörtént több mint nyolcvan évvel ezelőtt. Ilyen értelmű összehasonlításnak tehát nincs alapja. A magyarokat a szerbeknek nem az albánokkal, hanem koszovói önmagukkal kell összehasonlítaniuk. Ha tehát a koszovói szerbség problémáira Belgrád az autonómiát tartja megoldásnak, akkor ebből az is következhet, hogy hasonló problémára hasonló rendezési mód születhet.
Az osztrák külügyminisztérium által szervezett, tegnap kezdődött dürnsteini zárt tanácskozáson – amelyen részt vesznek a belgrádiak és a pristinaiak is – az autonómiákkal kapcsolatos különféle tapasztalatokról is szó esik. Bemutatják a dél-tiroli és az alandi autonómia-modellt, a belga nyelvi zónákat és az ohridi megállapodást. Bécs közben nem győzi hangoztatni, hogy nem átfogó rendezési tervet készített, hanem csak egy javaslatot, amely felhasználható a közös uniós Koszovó-dokumentum kidolgozásakor, s Javier Solanától függ, hogy mennyire veszi figyelembe a Bécsben megszövegezett elképzeléseket.
Az osztrák javaslat is gondosan kerülte a tartomány végleges státusának meghatározását, mint ahogy Borisz Tadics szerb elnök sem tért ki rá a beiktatási ünnepségen elhangzott beszédében azon az utaláson kívül, hogy a rendezésnek a BT 1244-es határozatán kell alapulnia. A Benita Ferrero-Waldner osztrák külügyminiszter által Brüsszelben és Belgrádban is ismertetett javaslat – amely állítólag a visegrádi négyek közreműködésével készült – több autonómiaformát irányoz elő a szerbség számára, a helyi területi autonómia mellett a személyi elvű autonómiát is, ugyanakkor bővíti a pristinai kormányzat felhatalmazásait. Mi ez, ha nem újabb lépés Koszovó függetlenülése felé, amelynek előfeltétele a hatékony kisebbségvédelem?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.