Miközben a Dél-Oszétia körül kialakult helyzettel foglalkozó négyoldalú vegyes bizottság moszkvai ülésén az álláspontok egyeztetése folyik, a chinvali védelmi minisztérium közlése szerint Iraklij Okruasvili belügyminiszter személyes parancsnoksága alatt több mint kétszáz grúz belügyi katona hatolt be az autonóm köztársaság területére. A grúz erők Verhnyij Karzman település környékén összpontosulnak, s a határ túlsó oldalán hatszáz grúz belügyi katona várakozik, közölték a dél-oszét vezetők. Tbilisziben hazugnak nevezték a belügyminiszter és a kétszáz belügyi katona bevonulásáról szóló értesülést.
A grúz csapatok bevonulása „nem segíti elő a konfliktus rendezését” – közölte eközben a Moszkvában a dél-oszétiai rendezésről folyó négyoldalú konzultációkon részt vevő dél-oszét küldöttség vezetője. Mint megfigyelők rámutatnak, az ország egységének helyreállítását célul kitűző új tbiliszi vezetés éppen a feszültség fokozásával igyekszik térdre kényszeríteni a renitens Chinvalit, és az elmúlt hetek történéseinek sorába éppenséggel beleillene a mostani erődemonstráció. Ebbe a logikába illeszkednek a londoni látogatáson tartózkodó Mihail Szaakasvili nyilatkozatai is. A grúz elnök a The Timesnak kifejtette, Dél-Oszétia csempészek menedékévé és a grúz terület e része feletti orosz megszállás igazolásává vált. „Ők (mármint az oroszok) nem békefenntartók. Volt birodalmuk egy részét tartják fenn. Ezeket az erőket megszállás céljából irányították ide” – hangoztatta. Meggyőződését fejezte ki, ha Oroszország kivonja innen a csapatait, Dél-Oszétia lakossága fél év alatt beleolvad Grúziába.
Tbiliszi Koszovója? Mihail Szaakasvili mindenképpen ki akarja terjeszteni Tbiliszi befolyását Dél-Oszétiára, ami a reálpolitika nyelvére lefordítva azt jelenti, hogy fegyverrel kényszeríti ki Chinvalit a különállás feladására, az oszétok ugyanis aligha akarnak Grúzia keblére borulni. Olyan ez, mintha Belgrád most vissza akarná téríteni Koszovót, vázolta a helyzetet a strana.ru számára Vjacseszlav Nyikonov moszkvai politológus. A szakértő szerint azonban egy háború kirobbanását sem Szaakasvili nyugati támogatói, sem pedig a térségben békefenntartókat állomásoztató Moszkva nem engedi. Tbiliszi feladatát nehezíti az is, hogy Dél-Oszétiában nincs a „rózsás forradalom” véghezvitelére alkalmas belső ellenzék. (MN)