A Donbasz máig nem tette le a 17,3 milliárd forintos tőkeemelés összegét, nem egyezett meg a hitelező bankokkal, ám már két hónapja „kvázi tulajdonosként” tárgyal, illetve írja meg a szerződéseket – mondta Dorkota Lajos, Dunaújváros fideszes országgyűlési képviselője, aki egyben a város önkormányzatának is tagja. Közölte: amióta – megszegve szavát – Medgyessy Péter miniszterelnök eladta a Dunaferrt, „leült” és az elszegényedés útjára lépett Dunaújváros. Már csak egy szűk hónap van hátra, hogy a Dunaferr Rt. tulajdonosi pozícióira pályázó svájci–ukrán Donbasz– Duferco konzorcium eleget tegyen az állam nevében eljáró – és a magánosítási szerződést kiíró – Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. privatizációs szerződési feltételeinek. S az a cég, amely korábban támogatta a helyi sportéletet, egészségügyet és a várost, ma semmit nem ad. Áll az egymilliárdos beruházással az előző kormány idején elkezdett labdarúgó-stadion-beruházás, mert Gyurcsány Ferenc miniszter nem biztosította a befejezéshez szükséges kétszázmillió forintot. A képviselő elmondta azt is, hogy a város működésének finanszírozása az év első öt hónapjában folyószámlahitelből történt. A múlt év végi 548,460 millió forintos hiteltartozás május végére 1 040 547 000 forintra nőtt. Dorkota közölte: az ingatlanok és egyéb önkormányzati helyiségek eladásából ebben az időszakban a tervezett százmillió forinttal szemben csak alig több mint 43 millió forint folyt be. A képviselő szerint ez a megoldás nem üdvözítő, pusztán a rövid távú tűzoltásra alkalmas.
Az pedig egyszerű tény és nem riogatás, mondta, hogy az év hátralévő részében az eddiginél jóval nehezebb pénzügyi helyzetre számíthat a város. A tervezett felhalmozási és tőkejellegű bevételek teljesülése ugyanis bizonytalan. A büdzsében elkülönített általános tartalék nem nyújt megfelelő fedezetet a már meglévő és az év második felében adódó intézményi pluszigényekre, amelyekkel mindenképp számolni kell. Az intézmények finanszírozásából elvont öt százalék miatt előfordulhat, hogy a feladatellátás is veszélybe kerül, amit már korábban jeleztek az intézményvezetők is. Sőt végül óvoda- és iskolabezárásokra is sor kerülhet – figyelmeztetett a képviselő, aki szerint az intézmények racionalizálása is kiadást jelent az idén, s a valós költségcsökkentést leghamarabb a jövő évben érzékelheti majd a város. Ám vélhetőleg a racionalizálásra elkülönített forrás sem lesz elég a szükséges költségekre, ezért itt is pluszkiadásra kell számítani – mondta.
Dorkota szavai szerint tovább nehezíti a helyzetet, hogy több olyan döntés is született a közelmúltban, amelyre nincs fedezet. Ilyen az üres önkormányzati bérlakások felújítási költsége vagy a városi távfűtő cég tartozásainak kifizetése. Ez utóbbi esetben arról van szó – fogalmazott a képviselő –, hogy az önkormányzat a lakosságtól beszedi a fűtésdíjat, ám nem utalja tovább az 51 százalékban az önkormányzat tulajdonában lévő távfűtőmű járandóságát. A városi kórház, a közintézmények és a lakosság egy részének tartozása ma összesen 700 millió forintra rúg.
A képviselő kiemelte: a fenti összeg felett még 2,3 milliárd forint a város adósságállománya, amelynek enyhítésére kommunális és ingatlanadót vetett ki a lakosságra az önkormányzat. Ez – a 60 négyzetméter feletti lakásokkal rendelkezők esetében – családonként évi újabb tízezer forintos terhet ró a város polgáraira.
Dorkota értesülései szerint az adósság csökkentésére az önkormányzat tizenöt százalékos – névértéken hárommilliárd forintot érő – dunaferres részvénypakettjének értékesítésére készül. Sőt a városi kórházat is – tőkebevonás útján – privatizálni akarják 2005. január elsején.
n
Tavaly decemberben döntött az ÁPV Rt. igazgatósága a Dunaferr állami tulajdonú, 79,48 százalékos részvénycsomagjának értékesítésére kiírt pályázatról. A vonatkozó kormányhatározat szerint a vevőnek kötelezettséget kell vállalnia a munkavállalók foglalkoztatására, illetve a munkakörülmények javítására, a foglalkoztatás kistérségi szintű megoldásának elősegítésére, valamint hosszú távon rendelkeznie kell a működést és a fejlesztést biztosító pénzügyi háttérrel. A tranzakció összértéke – tőkeemelés; beruházási, kistérség-fejlesztési, illetve a munkakörülmények javítására vonatkozó vállalások; vételár – a következő öt évben csaknem százmilliárd forintot tesz ki. A tranzakció sikere szempontjából fontos körülmény, hogy az eladás zárásának szerződéses feltétele, hogy a befektető megállapodást kössön a hitelező banki konzorciummal is.

Még ma összeül a Védelmi Tanács Ukrajna miatt