Lecsapnak a magánimportőrökre

Augusztustól intézkedéssorozatot indít a vám- és pénzügyőrség, valamint az APEH az utóbbi időben egyre nagyobb mértéket öltő illegális magánimport megfékezésére. Az érintett termékeket gyártók értékesítési adatai azt mutatják, hogy a feketekereskedelem azután harapózott el, hogy a kormány jövedékiadó-emelésének hatására életbe léptek a korábbinál lényegesen magasabb árak.

2004. 07. 27. 17:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Igazolódtak a jövedékiadó-tartalmú termékek gyártóinak és forgalmazóinak év eleji előrejelzései, amelyek a kormány januári jövedékiadó-emelése eredményeként a legális piac drasztikus visszaesését és a csempészet megugrását vetítették előre. Az idei évre vonatkozó eddigi értékesítési adatok a legtöbb gyártónál a hivatalos eladások drasztikus visszaesését és az illegális import megugrását mutatják. Az elharapózott feketekereskedelem miatt a vám- és pénzügyőrség, valamint az APEH augusztus elsejétől összehangolt intézkedéssorozatot indít a vámszabályokba ütköző magánimport visszaszorítására. A Pénzügyminisztériumban tegnap tartott sajtótájékoztatón Nagy János, a vám- és pénzügyőrség parancsnoka közölte: az utóbbi időben megnövekedett illegális magánimport Magyarországnak és az Európai Uniónak egyaránt károkat okoz, hiszen a csempészet miatt jelentős bevételtől esik el a hazai és a közösségi költségvetés. A fokozott vámhatósági intézkedések során a korábbinál következetesebb és szigorúbb ellenőrzésre lehet számítani a határokon, így például az utazók egy évben maximum húsz kilogramm cukrot hozhatnak be az országba vám- és áfamentesen. Az ellenőrzéskor kitöltött árunyilatkozatban megadott adatokat a vámhatóság utólag is ellenőrizheti, akár a magánszemély lakhelyén. A behozatal szigorítása mellett jelentős szerepet szánnak a hatóságok a cukrot felhasználni szándékozó borhamisítók ellenőrzésének erősítésében is.

A már forgalomba hozott borok ellenőrzésének szigorítását kéri az Országos Borminősítő Intézettől (OBI), illetve a felügyeletet ellátó földművelésügyi tárcától mintegy harminc, a borvidékek kétharmadát reprezentáló borászati cég – tájékoztatta tegnap a távirati irodát az egri hegybíró. Amennyiben az OBI nem fokozza az ellenőrzést, a bortermelő cégek az Európai Unió megfelelő szerveihez fordulnak azzal a kéréssel, hogy vizsgálják meg a magyar borok forgalomba kerülésének rendjét, az ellenőrzések szabályait és azok magyarországi gyakorlatát. A bortermelők ezenkívül azt is kérik, hogy amennyiben a borminősítő intézet ellenőrzései során szabálytalanságot tár fel, azonnal vonja ki az érintett bort a forgalomból.



Tiltakozó cukorgyártók. Túl radikálisnak és ilyen formában elfogadhatatlannak ítéli meg az Európai Unió (EU) tervezett cukorpiaci reformját a Cukor Terméktanács. Koczka Zoltán titkár a távirati irodának tegnap hangsúlyozta: az uniós terv szerint már a jövő ősszel húsz százalékkal esne az EU-ban a cukorrépa felvásárlási ára. A gyártók kifogásolják, hogy az uniós tervezet szerint az árcsökkenést ugyan kompenzálnák a termelők számára, azonban a
visszatérítés mértéke csupán az árcsökkenés hatvan százalékát jelenti. (Sz. E.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.