Sztrájk lesz a szegedi klinikán

Kökény Mihály nem tartja szerencsés üzenetnek a szegedi klinika dolgozóinak sztrájkját, mert ez szerinte azt a látszatot kelti, mintha az elcserélt betegekkel kapcsolatos felelősséget akarnák most leplezni. A beteg halálában vétlen klinika sztrájkbizottságának tagjai felháborodva fogadták a miniszter szavait, és leszögezték, megtartják a munkabeszüntetést.

2004. 07. 16. 19:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közvetlenül az oktatási és az egészségügyi tárcához, illetve a kormányzathoz fordul a szegedi klinika sztrájkbizottsága annak érdekében, hogy bővüljenek az intézmény pénzügyi forrásai és javuljanak a tárgyi feltételek – derült ki a dolgozók és a szegedi tudományegyetem között folyó tegnapi tárgyaláson, amelyen részt vett Mang Béla, az Oktatási Minisztérium helyettes államtitkára is. Eldőlt az is, hogy a két fél hamarosan részmegállapodást köt, s folytatja az egyeztetéseket. A dolgozók azonban megtartják a jövő héten a kétórás figyelmeztető sztrájkot, mert álláspontjuk szerint a bajokért főként a kormányzat és nem az egyetem felel. A munkabeszüntetés alatt a hét végén szokásos rend szerint üzemel majd a kórház. Ágoston Zsuzsanna, a sztrájkbizottság tagja lapunknak elmondta: az ország különböző pontjairól érkeztek támogató nyilatkozatok, és több kórházból már sztrájkszervezésről érkeztek hírek.
Kökény Mihály nem tartja szerencsés üzenetnek a figyelmeztető sztrájkot, mert ez szerinte azt a látszatot kelti, mintha a szegeden elcserélt betegekkel kapcsolatos felelősséget akarnák most leplezni – az egészségügyi miniszter erről Salgótarjánban beszélt. Szerinte a sztrájk esetében a szándék érthető, de az aktualitás nem. A betegek elcserélése ugyanis nem magyarázható műszerhiánnyal és túlhajszoltsággal. – Meggyőződésem, hogy ha most szakad el a cérna, az nem ennek a kormánynak az intézkedései miatt van – mondta.
Pető Zoltán, a sztrájkbizottság másik tagja lapunk érdeklődésére határozottan visszautasította Kökény Mihály kijelentését, hogy az egyetemi klinika dolgozói egy műhibát próbálnak sztrájkjukkal leplezni. Mint mondta, az egyetemhez tartozó idegsebészeti klinika dolgozói egy, már lezárult vizsgálat szerint nem követtek el hibát a városi kórházban két héttel ezelőtt történt betegcserénél. Ismert, hogy a klinikán megoperált beteg leleteit a városi kórházban cserélték el.
A Magyar Orvosi Kamara támogatja a sztrájkot, és egyetért azzal, hogy a magyar egészségügy nem nélkülözheti tovább az ellátás személyi és tárgyi feltételeinek megfelelő szintű biztosítását. Ez a probléma érinti az ország legtöbb egészségügyi intézményét, így megoldása kormányzati döntést igényel – hangsúlyozta Éger István, a köztestület elnöke. Hozzátette: a kamara a sztrájk szervezésében nem vesz részt.



Hírzárlat az elcserélt beteg ügyében
Hírzárlatot rendeltek el július 15-től a szegedi II-es kórházban a halálesettel zárult betegcsere ügyében indított, jelenleg is zajló fegyelmi ügyek lezárultáig, mert – mint a titkárságon lapunk érdeklődésére fogalmaztak – így biztosítható az eljárás tárgyszerűsége és zavartalan lefolytatása, továbbá a betegek, hozzátartozók és munkatársak nyugalma.
Mint lapunkban is többször beszámoltunk róla, a fegyelmi vizsgálatot annak a hét dolgozónak az esetében indították el, akik felelőssége Ferencsik Mária vizsgálóbiztos jelentése alapján felmerült. Mint ismeretes, Botka László MSZP-s polgármester az eset után kényszerszabadásra küldte Nárai Györgyöt, a szegedi városi kórház főigazgatóját, mert – mint fogalmazott – tetterős vezetőt akar az intézmény élén látni. Sikerült elérnünk a nyilvánosságot már kerülő Nárai Györgyöt, aki elmondta: két akut műtétje miatt a tragédia bekövetkeztének időpontjában szabadságon volt és kórházi kezeléseken esett át. A felmentésére irányuló polgármesteri kezdeményezést koncepciózusnak tartja, és munkaügyi pert is kilátásba helyezett felmentése esetére. Mint mondja, Botka telefonon kiabált vele, és követelte, azonnal mondjon le. Miután ezt végül megtagadta, mert nem érezte magát felelősnek a történtekért, a polgármester közölte: a főigazgató számára „szomorú napok következnek”.
Korábban megírtuk, hogy az egyetem idegsebészeti klinikáján lefolytatott vizsgálat annak az intézménynek a dolgozóit – szemben a városi kórház munkatársaival – nem találta felelősnek. A II-es kórházban folyó fegyelmi vizsgálat során információink szerint két dolgozó, egy beteghordó és egy nővér felelősségét már meg is állapították.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.