Sztrájkkal fenyegetnek a felsőoktatásban

Nem látja biztosítottnak a felsőoktatás költségvetési támogatását a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete (FDSZ), amely sztrájkot is vállalna, ha a jövő évben csökkenne az erre szánt pénz – mondta Kis Papp László elnök, lapunkban megjelent információkra reagálva. Mint megírtuk: egy pénzügyminisztériumi elképzelés szerint a kormány szinte minden támogatási formát csökkentene a felsőoktatásban, és azt sem tudni, hogy az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) miből fizeti ki az év utolsó negyedében a dolgozóit.

Kristály Lehel
2004. 07. 27. 19:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Radikális fellépést ígér az FDSZ: aláírásgyűjtést és nagygyűlést szerveznek, de nem riadnak vissza a sztrájktól sem, mert a felsőoktatási béreket illetően nagy gondjaik vannak. Kis Papp Lászlótól megtudtuk, az Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanács (OKÉT) mai ülésén felhívják a figyelmet: a felsőoktatásban a béremelés nem érte el a kettő százalékot a tervezett hattal szemben.
– Az ülésen választ várunk arra, hogy milyen elképzelése van a kormányzatnak a felsőoktatást illetően, majd a jövő héten rendkívüli elnökségi ülést hívunk össze tiltakozásaink további menetrendjének kidolgozására – jelezte lapunknak az elnök. A szakszervezeti vezető tudomása szerint folynak tárgyalások a felsőoktatás költségvetési támogatásáról, de konkrét adatokat nem ismernek. – Kiszivárogtak hírek arról, hogy a jövő évi költségvetés nominálértékben öt százalékkal csökkenne – mondta Kis Papp László. Közölte: az idén rekordnak számító, 108 ezer hallgatóval bővült a hazai diákok létszáma, így nem a támogatás csökkentését, hanem annak növelését várják a kormányzattól. Mint mondta, augusztus 10-én újra tárgyalni fognak a szabad demokrata vezetésű tárcával a támogatásról és az új felsőoktatási törvénytervezetről. Az ELTE pénzügyi gondjairól kijelentette: az egyetem rektora korábban jelezte, hogy mintegy 700 millió forint hiányzik a kasszából, de arról nem értesültek, hogy a bérek kifizetésével gond lenne.
Információink szerint, a 2005-ös költségvetés tervezetében a felsőoktatási képzési normatívát 5-10, a fenntartási normatívát 20 százalékkal csökkentené a Pénzügyminisztérium, és minden felsőoktatási intézménynek a dolgozói tíz százalékát kellene elküldenie. Klinghammer István, az ELTE rektora elmondta: csak a béreken tudnak spórolni.



Nyugtat az oktatási tárca. Noha a jövő évi költségvetés tervezése a napokban kezdődött el, „azt már most felelősséggel állíthatjuk, hogy szó sincs a képzési normák 5-10 százalékos, a fenntartási normák 20 százalékos csökkentéséről” – tudatta cikkünkre reagálva tegnap az Oktatási Minisztérium sajtóosztálya. „A felsőoktatási intézmények támogatása 2005-ben nem lesz kevesebb, mint az idei támogatás, pontos számokról csak a költségvetési tervezés későbbi szakaszában lehet beszélni” – áll a dokumentumban, amelyben az olvasható: a 6,5 százalékos béremelés részben központi költségvetési, részben intézményi forrásból valósul meg. „Az ELTE dolgozóinak őszi fizetésük esetleges elmaradása miatt nem kell aggódniuk. Az államkincstár adatai szerint az év második felében felhasználható személyi juttatási előirányzatuk pontosan hatszorosa a júniusban kifizetett személyi juttatásnak” – olvasható a szaktárca közleményében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.