Vesztésre áll a beregszászi főiskola?

Egyre inkább úgy tűnik, hogy vesztésre áll a beregszászi II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola vezetősége abban a perben, amelyben igazából benne sincs, ám a tét mégis az intézmény épületének tulajdonjoga. Az UMDSZ-es (Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség) többségű beregszászi városi bíróság szerdán semmisítette meg a városi tanács korábbi határozatát, amely a tanintézet tulajdonába adta a Beregszász főterén álló egykori törvényszéki palotát. A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) szeptember elejére tüntetést szervez a kárpátaljai magyarság egyetlen önálló felsőoktatási intézménye és a demokrácia védelmében, a hatalom önkénye ellen.

Tar Zsuzsanna
2004. 07. 16. 18:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hónapok óta húzódik a beregszászi II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola ügye, amelynek kimenetelét egyelőre nem lehet tudni. A tanárképző főiskola 1996-ban kapta meg az oktatásra feljogosító működési engedélyt, majd 2001-re akkreditálták az indított szakokat, így lett az intézmény a Kárpát-medence egyetlen határon túli akkreditált magyar nyelvű felsőoktatási intézménye. A beregszászi városi tanács képviselő-testülete 2002 januárjában egyhangúlag döntött arról, hogy a város főterén álló 5140 négyzetméter alapterületű volt törvényszéki palotát átadja az intézménynek. A főiskola ünnepélyesen kapta meg az objektumot, amelynek átadásán jelen volt Mádl Ferenc magyar köztársasági elnök, illetve Anatolij Kinah ukrán miniszterelnök is.
A testület cserébe többek között azt kérte, hogy az intézmény az épület becsült értékének megfelelő összeget fordítson a palota felújítására, valamint azt, hogy a főiskolán induljon ukrán–magyar és kertészmérnöki szak is. A törvényszéki ingatlant 1908–1909 között építették Jablonszky Ferenc tervei alapján. A mostani iskolában a szovjet rendszerben laktanya, majd hadiipari üzem működött, ezért az állaga meglehetősen leromlott. A hivatalos értékbecslés 2002 márciusában csaknem 35 millió forintban állapította meg az épület értékét. A munkálatok megkezdődtek, főleg magyarországi adományokból. Az Illyés Közalapítvány például 58 millió forintot, 22 magyarországi önkormányzat pedig közel 23 millió forintot adományozott a főiskolának. A munkálatok most is zajlanak, sőt, a közelmúltban a helyszínen járó Demszky Gábor, Budapest polgármestere egymillió forintos támogatást ígért az intézmény vezetőinek.
Információink szerint maga az új városi tanács kérte fel a beregszászi járás megbízott ügyészét, hogy ez év márciusában óvást adjon be a régi testület korábbi döntése ellen a helyi bírósághoz. Az ügyész állítja: a tanácsnak nem állt jogában átadni az épület tulajdonjogát, csupán árverésen privatizálni az ingatlant. Az új UMDSZ-es többségű városi tanács úgy tárgyalta meg a kérdést, hogy az ülésre nem hívták meg az intézmény képviselőit, továbbá az óvásról és a határozati javaslatról sem tájékoztatták a főiskolát. A képviselő-testületnek módjában állt volna elutasítani az óvást, ám ennek ellenére megszavazták a javaslatot. „Érdekessége” az ügynek, hogy maga az érintett – vagyis a főiskola – egyáltalán nem szerepel a perben. A mai fejlemények szerint a kárpátaljai város bírósága szerdán megsemmisítette a városi tanács korábbi határozatát, amely a tanintézet tulajdonába adta a Beregszász főterén álló egykori törvényszéki palotát. A magyar főiskola vezetése megdöbbenéssel értesült a döntésről, és felháborodásának adott hangot amiatt is, hogy a bíróság az intézmény képviselőinek jelenléte nélkül hozta meg határozatát. – Mindent megteszünk azért, hogy az ingatlan a miénk maradjon, hiszen ez létkérdés – jelentette ki Orosz Ildikó, a tíz éve működő iskola elnöke, aki szerint a főiskola életében is döntő fontosságú lehet az őszi elnökválasztás kimenetele. Hozzátette: reménykednek abban, hogy a végleges „ítélet” igazságos lesz, hiszen ha jogellenesen elvennék az épületet, az iskolának új termeket kellene bérelnie, márpedig ez jelentős terhet róna az intézmény költségvetésére. Orosz Ildikó emlékeztetett: a tanács képviselői megválasztásuk előtt szinte kivétel nélkül azt ígérték, támogatják a város egyetlen felsőoktatási intézményét, amelynek léte számottevő bevételt jelent a város költségvetésének, kiadást viszont nem.
A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöksége felháborítónak tartja, hogy folytatódik a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola elleni kampány, és bizonyos politikai erők nem tettek le arról, hogy megfosszák az intézményt jogos tulajdonától. Ez a hatalom nyílt támadása a kárpátaljai magyarság ellen, ezért a KMKSZ szeptember elejére tüntetést szervez Beregszászban, a kárpátaljai magyarság egyetlen önálló felsőoktatási intézménye és a demokrácia védelmében, a hatalom önkénye ellen. A szövetség ismét felszólítja az érintetteket, hogy hagyjanak fel a tanintézmény elleni támadásokkal. Mint megírtuk: a KMKSZ már többször kérte az ukrán és a magyarországi kormány illetékeseit, hogy tegyek valamit az ingatlan megőrzésének érdekében, ám ez idáig nem érkezett segítség egyik oldalról sem. A szövetség, amely alapító tagja az iskolának, évek óta vitában áll a jelenlegi magyar kormány által támogatott UMDSZ-szel. Lapunk úgy tudja, hogy az UMDSZ szociáldemokrata színekben politizáló elnöke, Gajdos István szeretné átvenni a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetségtől és a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetségtől a főiskola irányítási jogát, illetve az intézmény épületét.
Mádl Ferenc néhány hete egy találkozón személyesen kérte Leonyid Kucsma ukrán elnököt az intézmény ügyében való közbenjárásra. Mint Schillinger Erzsébet, a köztársasági elnök sajtófőnöke a Magyar Nemzetnek elmondta: Mádl Ferenc további tájékoztatást kért az ukrán köztársasági elnök hivatalától, ezért amíg nem kapnak választ, nem is kívánnak állást foglalni a témával kapcsolatban.

Arra kérem a miniszterelnököt és a külügyminisztert, mindent tegyenek meg annak érdekében, hogy a kárpátaljai beregszászi magyar nyelvű főiskola megtarthassa épületét a helyi városi bíróság „arcpirító” döntése ellenére – jelentette ki tegnapi sajtótájékoztatóján Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke. Szerinte a beregszászi városi bíróság eljárása megalázó, hiszen a főiskola eddig el sem mondhatta álláspontját. – Mind a Külügyminisztérium, mind a Miniszterelnöki Hivatal megteszi a szükséges lépéseket anélkül, hogy erre a Fidesz figyelmeztetne – reagált Gál J. Zoltán Pokorni Zoltán szavaira.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.