Hatalmas felzúdulást keltett az idegenforgalmi, vendéglátós vállalkozások körében az a sok új előírás, amelyet részben az Európai Unióhoz való csatalakozásunk miatt kellett bevezetni. A tegnaptól életbe lépett jövedéki törvény standolásra vonatkozó része viszont nem volt kötelező – fogalmazott Háber Tamás, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének (MVI) elnöke.
Eddig nagyon gyenge volt a szezon, alig jött vendég a vidéki szálláshelyekre, ami önmagában is komoly gondot okoz a vendéglátásból élők számára – fogalmazott –, s ehhez jön még a standrendelet, illetve a 4-5 hatóság által egyszerre tartott helyszíni ellenőrzések sora. Elmondta: egyre többen vannak olyanok, akik a standtörvény életbe lépése miatt ki sem nyitják a panziójuk mellett működő éttermüket, mert nem merik megkockáztatni, hogy a mára jelentősen megszaporodott összevont ellenőrzések egyike során több százezer forintra megbírságolják őket.
Háber Tamás kiemelte: a szakmai szervezetek együttes fellépése ellenére nem sikerült eddig visszavonatni a jövedéki törvény standolásra vonatkozó fejezetét. Testületük intenzív lobbijának hatására májusban még úgy tűnt, hogy kezdeményezésükre a parlament idegenforgalmi bizottsága által benyújtott indítványnyal módosíttatni tudják azt. Ám az Országgyűlés nem fogadta be az indítványt a nyári szünet előtt.
Történt ugyanis – folytatta az elnök –, hogy vitára bocsátás közben Csampa Zsolt, az MDF frakcióvezető- helyettese módosító indítványt nyújtott be az alábbi szöveggel: „Kérem a rendelet bevezetésének 15 nappal történő elhalasztását.” E módosító indítvány következtében a Ház szabályai szerint le kellett állítani a törvénymódosítási kérelem vitáját. Tekintettel arra, hogy ez az utolsó ülésnapon történt, így augusztus 1-jétől életbe lép a standtörvény, és ezzel egy, a világon szinte egyedülálló, a vállalkozások belső nyilvántartásába betekintést nyújtó rendelet – mondta. Szerinte az eredeti rendelet bevezetésének legfőbb támogatói a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkára, a Magyar Sörgyártók Szövetsége, valamint a Magyar Szeszipari Szövetség és Terméktanács voltak.
Az MVI felhívta az érintettek figyelmét arra – hangoztatta Háber Tamás –, hogy drasztikusan csökkentsék az italok készletét, ugyanis kizárólag így tudják a pénzügyi kormányzatot rábírni a törvény módosítására. Ebben a harcban az MVI mellé állt a Kisiparosok Országos Szövetsége (Kisosz) is, amely aláírásokat gyűjt a törvény bevezetése ellen. Hangsúlyozta: szeptemberben döntenek arról – amennyiben a törvénymódosító indítványt az Országgyűlés nem tárgyalja újra, és a rendeletet nem vonják viszsza –, hogy mikor tartsák meg demonstrációjukat a Kossuth téren, ahol jelképesen lerakják majd üzleteik kulcsait. Ezzel azt kívánják jelezni, hogy a magyar kisvállalkozásoknak teljesíthetetlen és elfogadhatatlan adó- és adminisztrációs terheik vannak, s ez számukra azt bizonyítja, hogy csupán a magyar politikusok érkeztek meg Európába, a magyar vállalkozók nem – húzta alá. Lasztovicza Jenő, az Országgyűlés idegenforgalmi bizottságának fideszes elnöke közölte: információi szerint több vendéglátós arra készül, hogy nem magyar, hanem spanyol és olasz borokat fog forgalmazni, így tiltakozván a standtörvény bevezetése ellen. Ugyanakkor nyomatékosan emlékeztetett arra: az idegenforgalmi bizottság kezdeményezését a standtörvény módosításának ügyében csak harmadik alkalommal fogadták el a grémium tagjai, mivel az első két esetben az MSZP-s tagok leszavazták azt. Arra hivatkoztak, hogy be kell vonni az érintett szakmai szervezeteket, miközben már az első módosító kérelem is tőlük érkezett – hangoztatta Lasztovicza.

50 helyett 106 kilométer per órával száguldott, ennyit kell fizetnie