Visszafogott forgalom jellemezte a Budapesti Árutőzsde (BÁT) múlt hetét. Az Agrorain Rt. összefoglaló jelentése szerint leginkább a takarmánykukorica iránt volt nagyobb érdeklődés, de az étkezési és a takarmánybúza alacsonyan forgott a paketten. Összesen 381 kontraktusnyi üzlet született 1091 millió forint értékben. A búza piacán 60 üzletet kötöttek. Az érdeklődés egyértelműen a betakarítási munkák és az időjárás alakulása felé fordult. A jegyzések alig mozdultak, inkább kicsit mérséklődtek. A Gabona Szövetség betakarítási jelentése szerint az őszi árpa 93 százalékával, a búza 15 százalékával és a rozs két százalékával végeztek a gazdák. A termésátlag 4,64–5,3 tonna/hektár között mozog.
A viszonylagos érdektelenség azt jelzi, hogy a kereskedők kivárják, lesznek-e terménytárolási problémák, időben el tud-e indulni az export. A takarmánykukorica szekciójában nagyobb volt a kereskedők aktivitása; 210 kontraktusra kötöttek szerződést. A jegyzések folyamatosan csökkentek, amit segítettek a kedvező időjárásról szóló hírek.
Az egyéb cikkekben is megindult a kereskedés. Csökkenő árszintek mellett élénk forgalom volt takarmánybúzából, napraforgómagból és repcemagból. A távirati iroda közlése szerint a pénteki kereskedési napon a gabonapiacon a búza augusztusi ára 200 forinttal, 23 650 forintra emelkedett, a szeptemberi 24 ezer forint maradt, a decemberi 190 forinttal, 25 960 forintra csökkent. A takarmánykukorica novemberi ára 24 500 forint változatlanul, a márciusi 250 forinttal, 27 ezer forintra csökkent. Augusztusra a takarmánybúza ára 210 forinttal, 21 410 forintra nőtt, a takarmányárpáé 180 forinttal, 22 580 forintra emelkedett. Az olajnapraforgó jegyzései gyengültek, az októberi ár 800 forinttal, 49 800 forintra csökkent.
A nemzetközi piacokon mértékadó chicagói tőzsdén a főbb gabonafélék jegyzései kismértékben visszaestek. A búza áralakulására nagymértékben hatott, hogy a prognózisok szinte mindenhol magas termékátlagokról számolnak be, így a világ ellátási helyzete is vélhetően kedvezően alakul. Az eddigi jelentések szerint mind az Amerikai Egyesült Államokban, mind Európában jó, néhány helyen rekordtermés várható. Ennek megfelelően még egy nagyobb kereslet sem biztos, hogy képes azonnal megfordítani a jelenleg lanyhuló tendenciát, mivel a bőségesnek tűnő termés képes lesz fedezni egy-egy kiugró igényt. Kissé megélénkült a tenderek iránti érdeklődés, amelyek megvalósulása ideig-óráig kimozdíthatja az árakat a jelenlegi szintről.
A takarmánykukorica-jegyzések is csökkentek, elsősorban azért, mert az USA-ban egyelőre jó az időjárás. A növényzet a vetés utáni állapotnak megfelelően fejlődik. Az USA exportja átlagosnak, illetve árnyalatnyival átlag alattinak mondható, mert az ázsiai térségben – Kína alacsony kínálata ellenére – nehezen tud betörni magas árszintje miatt.
A gabonapiacokat a közeljövőben az alacsonyabb árszint fogja jellemezni, mivel egyelőre megfelelő ellátási helyzet van a világpiacon. A szójadarapiacon a gyenge brazil prémiumok mellett folytatódott az árak csökkenése. Ennek oka a jó észak-amerikai időjárás következtében megfelelően fejlődő termés. Emellett a kínaiak továbbra is visszafogják a gazdaságukat, ami az import csökkenésében nyilvánul meg. Mindezek a tényezők az európai piacokon is nyomták az árszinteket. A hallisztjegyzések mérséklődtek még a múlt héten. Július 18-tól Peruban bejelentették a halászati tilalmat. E hír rövid távon nem biztos, hogy áremelkedést okoz, mivel a kereskedők már előre bebiztosították szükségleteik egy részét, és a halfogás olyan sikeres volt, hogy még készlet is keletkezett.
Irány a börze! Szemléletváltásra lenne szükség a gabonatermelők körében ahhoz, hogy sokkal többen megjelenjenek a Budapesti Árutőzsdén, ahol alacsony ráfordítással az opciós piacon pár száz forintért bebiztosíthatnák termékük értékesítését, például eladási opció vásárlásával – véli Dajka Miklós, az Agribróker Kft. ügyvezető igazgatója. Az árutőzsdetag brókercég vezetője szerint az opcióvételnek igazából csak előnyei vannak, és a bekerülési értékek prémiumértéke elenyésző. Horváth László, a Hamilton brókercég kereskedője példaként elmondta: az idén januárban például lehetett augusztusi búzaeladási opciót vásárolni 30 ezer forintos tonnánkénti árral. Vagyis, ha a termelő él eladási opciós jogával, és lehívja azt, akkor augusztus 5–25. között tonnánkéti 30 ezer forintos áron leszállíthatja terményét. A szállítási helyet elszámoláskor a BÁT brókerei egyeztetik egymás között, jó esetben a termelő az aratási helyhez nagyon közeli vevőt is találhat. (MTI)