Arafat: államférfi vagy terrorista?

Egyértelműen egyik vagy másik oldal sem fog győzedelmeskedni a vitában, vajon Arafat államférfi vagy terrorista volt-e, vélték lapunk kérdésére Közel-Kelet-szakértők. Abban egyetértettek, a palesztin elnök hosszú éveken át meghatározta a térség politikáját és jövőjét.

Munkatársunktól
2004. 11. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jasszer Arafat megítélése éppúgy ellentmondásos, mint a Közel-Kelet egésze – jelentette ki lapunknak Rostoványi Zsolt, a térség szakértője. Hozzátette, Arafat jelentős vezető, mondhatni államférfi volt, akinek fontos szerepe volt a palesztin identitás nemzetközi fókuszba helyezésében, valamint abban, hogy a nagyvilág felismerte és elfogadta a mozgalmat. Felhívta a figyelmet arra, hogy Arafat működése első felében inkább az erőszakos utat választotta, majd ennek hatástalanságát felismerve a diplomáciára helyezte a hangsúlyt. Aláhúzta, ez az ellentmondásos életút a térség egyéb vezetőire is jellemző, akik szintén az erőszak pártján álltak, mára pedig már államférfiként tartják őket számon. Rostoványi Zsolt kiemelte, a jövő attól függ, a végletesen megosztott palesztin politikai paletta melyik csoportja tudja magához ragadni a hatalmat. „Iszlamisták és szekularisták, valamint a régi, tuniszi gárda és a gázai, illetve ciszjordániai ifjú politikusok harcolnak az elsőségért, kérdés, ki győzedelmeskedik közülük” – fejtegette a szakértő. Úgy vélte, a belvillongás valószínűleg elkerülhető lesz, ám ezt biztosan nem lehet kijelenteni. Azt is különösen fontosnak tartotta, hogy Izrael vajon engedi-e a palesztin választások megtartását hatvan napon belül, ugyanis ez újabb problémát okozhat a viszály történelmében. Rostoványi Zsolt az izraeli politikusok Arafat halála után tett nyilatkozatait nem tartotta különösnek, mivel – mint mondta – Tel-Aviv soha nem törődött a külvilág véleményével, és sokszor akár az Egyesült Államok rosszallását is kiváltotta egy-egy megmozdulása. Megemlítette, Ariel Saron kormányfő helyzete manapság nem éppen stabil, hiszen a gázai kivonulásról szóló parlamenti szavazáson is csak az utolsó pillanatban született meg a kormánytöbbség. Szerinte inkább a tárgyalások folytatását fogja választani az izraeli kormány, ám ez ügyben döntő lehet az amerikai Közel-Kelet-politika esetleges változása is.
Gorka Sebestyén úgy vélekedett, „Jasszer Arafat terroreszközökkel államférfias látszatot keltett”, ám leszögezte, véleménye szerint a palesztin vezető nem volt államférfi. Úgy vélte, Arafat nem képviselte illő módon népe érdekeit, hiszen „görcsösen kapaszkodott a hatalomba”, és nehezményezte, hogy nem nevezett ki utódot maga után. Az izraeli politika hozzáállását attól tette függővé, ki lesz az utód a jelenleg még igen kaotikus palesztin politikában. Összességében azonban úgy tartotta, a palesztin vezető halála pozitív hatással lesz a közel-keleti viszályra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.