Ha nekünk kell kikényszeríteni a garanciát…

Egy tavaly novemberi kormányrendelet értelmében a legtöbb, tízezer forint alatti tartós fogyasztási cikkre már nem jár a kötelező jótállás. Megdöbbentő, de kikerültek a garanciális körből a bútorok, és míg egy nyolcezer forintos vasaló mellé jár a garancialevél, egy ugyanilyen árú kenyérpirítónál már a kereskedő dönt a jótállás odaítéléséről. A fogyasztóvédők szerint az eladók jó része sincs tisztában a megváltozott szabályokkal, nemhogy a vásárlók.

Ádám Kata
2004. 11. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kenyérpirító, hajszárító, számítógépes egér, kis rádió – más-más funkciójú, viszonylag olcsó termékek, amelyeknek fogyasztóvédelmi szempontból legalább egy közös jellemzőjük van: már nincs rájuk kötelező jótállás. Egy tavaly novemberben hatályba lépett kormányrendelet ugyanis módosította azon tartós fogyasztási cikkek csoportját, amelyekre jár – és nem jár – a kötelező garancia. Általánosságban szólva azon tartós fogyasztási cikkekre nem kell már jótállást vállalni, amelyek bruttó eladási ára nem haladja meg a tízezer forintot. A jogszabályban felsorolt jótállásköteles termékek sora enyhén szólva is hiányos, mivel több háztartási kisgép nem is szerepel benne – így azokra akkor sem jár jótállás, ha az áruk meghaladja a tízezer forintot. A mellékletből kimaradtak a bútorok is.
Ha a kötelező jótállás megszűnt is bizonyos termékekre, a szavatosság megmaradt – mondta érdeklődésünkre Kathi Attila, a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség (FVF) szóvivője. Az FVF tájékoztatója szerint a különbség az, hogy a garanciális terméknél a vevőnek nem kell bizonyítania, hogy vétlen annak meghibásodásában. A jótállással az eladó kötelezettséget vállal arra is, hogy a jogszabályban meghatározott egy év (de ennél hosszabb időtartam is adható) alatt a termék hibátlanul fog működni. Amennyiben az adott árucikkre nincs jótállás, csak szavatosság, az eladó csupán azért vállal felelősséget, hogy hibátlan terméket adott át a vevőnek, és a vásárlónak bizonyítania kell, hogy vétlen a meghibásodásban. Kathi Attila ezt kiegészítette azzal: a jelenlegi szabályozás folytán a szavatossági idő első fél évében sem kell a vásárlónak bizonygatnia a vétlenségét. – Az első hat hónapban törvényi vélelem védi a fogyasztót, vagyis a jelzett hibát gyárinak kell tekinteni. A fél év lejárta után a vásárló kötelessége a bizonyítás – fogalmazott a szakember, hozzátéve: a szavatossági idő két évig tart (beleértve az említett első hat hónapot is). Előfordulhat, hogy a kereskedő akkor is jótállást vállal a termékre, ha az a jogszabály szerint nem kötelező – mondta még az FVF szóvivője.
Érdemes tudni: a garanciát elsősorban a gyártó vállalja, ám a kereskedő továbbítja: az eladónak joga van jótállást vállalni egy termékre, amelyre a gyártó nem adott, de a három év gyári garanciát a törvényes minimumra csökkenteni is. A kormányrendeletben megjelölt tízezer forintos értékhatár így különös helyzeteket is teremthet. Például: egy tizenkétezer forintos fényképezőgép a jogszabály szerint jótállásköteles, egy tízezer forint alatti masina már nem. Ha a garanciális gépet árleszállításon adják el 9990 forintért, a jótállás elvileg érvényét veszti. Ez esetben a vevő vagy hiába kéri a garancialevél érvényesítését, vagy – szerencsésebb esetben – a kereskedő ráüti pecsétjét a dokumentumra. (Mint Kathi Attilától megtudtuk, a kitöltött garancialevéllel a kereskedőnek vállalnia kell a jótállást.) Nem csoda, hogy a fogyasztóvédelmi szervekhez folyamatosan érkeznek panaszok a törvényi szabályozás megváltozása miatt – nemcsak vásárlók, hanem kereskedők is megkeresik a felügyelőségeket, amelyek a problémás esetekben szakvéleményt adhatnak ki, ügydöntő szerepük nincs, mivel a békéltető testületek döntenek.
A korábbi jogszabály szintén szabott minimális értékhatárt a jótállás tekintetében, ez azonban – 1991-es rendeletről lévén szó – háromezer forint volt. Tény, hogy jelenleg több terméket soroltak a tízezres küszöbbel érintettek közé, ráadásul egyes cikkek kikerültek a garanciális körből, mint például a bútorok – mondta lapunknak Morvay György jogász, az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület (OFE) tanácsadója, utalva arra: hiába jelezték, hogy a jótállásköteles tartós fogyasztási cikkek között a bútorok nem szerepelnek, ennek ellenére e termékeket nem foglalták be a jogszabályba. – A probléma többször felmerült a konferenciákon, meghallgatásokon. Ígéretet kaptunk arra: felülvizsgálat esetén gondolkoznak azon, hogy a bútorokat viszszaveszik a garanciális termékek sorába – tette hozzá a szakember, megjegyezve: az uniós tagországok egyik-másikában egyáltalán nem szabályozzák a kötelező jótállást, mivel a piac úgyis kikényszeríti a garanciavállalást. – Elképzelhető, hogy három-négy év múlva Magyarországon sem lesz szükség ilyen törvényre – vélekedett a jogász. Tapasztalatai szerint az éleződő verseny miatt a legtöbb hazai cég akkor is jótállást vállal a termékre, ha az nem kötelező. – Ha egy tízezer forint alatti cikkre az egyik boltban nem kapja meg a vásárló a garanciát, érdemes átmenni egy másikba. Lehet, hogy ott valamivel többe kerül, viszont garanciális a javítása – fűzte hozzá Morvay György. Mint mondta: tendencia, hogy a tartós fogyasztási cikkek árai egyre csökkennek, viszont a háztartásokban is jóval gyorsabban cserélődnek e termékek.
A laza szabályozás eredményeként a garanciavállalás kötelezőn túli gyakorlata kereskedőnként változik. Egy ismertebb magyarországi hipermarket egyik áruházában érdeklődésünkre elmondták, hogy ők akkor vállalnak a tízezer forint alatti termékekre is jótállást, ha maga a gyártó is vállalja. – A világmárkák esetében a készítő általában az olcsóbb termékekért is jótáll, az ismeretlenebb gyártók kevésbé – tájékoztatott az illetékes. Egy másik üzlethálózatban nem mérlegelnek, minden egyes műszaki cikk garanciális, ártól függetlenül. A bútorok esetében – amelyekre, mint fentebb említettük, egyáltalán nem jár garancia – szintén eltérő a gyakorlat. Az egyik nagy bútoráruházlánc egyéves jótállást vállal minden nála forgalmazott bútorra, másutt a gyártó adja a garanciát. Itt a vevőszolgálat munkatársa abban nem volt biztos, hogy az olcsóbb, pár ezer forintos kis bútorokra jár-e a jótállás. Az egyik legolcsóbb hálózat minden termékére hároméves garanciát biztosít, míg egy fővárosi bútorboltban – az eladó tájékoztatása alapján – előfordul olyan áru is, amelyre a gyártó nem vállalja a garanciát, így ők sem adják meg. Ez főleg az importbútoroknál fordul elő – tette hozzá a hölgy, aki – tévesen – úgy tudja: a szavatosság ma már egyenlő a jótállással.
A fogyasztóvédők tapasztalatai szerint sok kereskedő nem ismeri a jogszabályi változásokat, de még a szavatosság pontos időtartamát sem. Természetes, hogy az eladók gyakran még tájékozatlanabbak: egy tízezer forint alatti számítástechnikai eszköz vásárlásakor e cikk íróját a pénztáros lelkiismeretesen figyelmeztette a nem létező garanciajegy érvényesítésére – a termékre ugyanis a tavalyi kormányrendelet alapján nem járt és nem is adtak jótállást.



NEM JÁR JÓTÁLLÁS tízezer forint bruttó eladási ár alatt a vízmelegítő, párologtató, szagelszívó berendezésekre, ventillátorokra, gyógyászati segédeszközökre és készülékekre, üzenetrögzítőkre és kihangosító szerkezetekre, televíziókra, antennákra, videomagnókra, lemezjátszókra, magnókra, CD-lejátszókra, hangfalakra, mikrofonokra, fényképezőgépekre, kamerákra, távcsövekre, mikroszkópokra, teleszkópokra, iránytűkre, személyi számítógépekre, monitorokra, nyomtatókra, számológépekre, kalkulátorokra, írógépekre és szövegszerkesztőkre, órákra.
ÁRMEGKÖTÉS NÉLKÜL JÁR JÓTÁLLÁS a hűtő-, mosó-, mosogatógépekre, vasalókra, mikrosütőkre, porszívókra, varró-, fúró-, csiszoló-, sövényvágó- és fűnyíró gépekre, elektromos és láncfűrészekre, a szivattyúkra, motoros kapákra, telefonokra, telefaxokra.
A RENDELETBŐL KIMARADTAK, tehát nem jár jótállás rájuk: csaptelepek, bútorok, egyes háztartási kisgépek (például kenyérpirító, hajszárító, villanyrezsó, turmixgép, kézi mixer, elektromos kávé- és húsdaráló).
(Forrás: 151/2003. kormányrendelet)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.