Tovább gyengült a befektetők bizalma a japán gazdasági környezettel szemben, miután tegnap a kormány a gépipari megrendelések váratlan, 1,9 százalékos eséséről számolt be, ami komoly meglepetést okozott, tekintve, hogy az elemzők 0,1 százalékos növekedéssel kalkuláltak. Ennek megfelelően a hónap legrosszabb teljesítményét produkálva a 225 válogatott részvény Nikkei-mutatója csütörtökön 148,04 pontos, azaz 1,35 százalékos esés után
10 846,92 ponton zárt. Európában nyitáskor az olajár növekedésétől való félelem hathatott negatívan a kereskedőkre, s így a börzék kissé lefelé mozdulva kezdtek, ám ez indokolatlannak bizonyult, s a figyelem inkább a vállalatok negyedéves gyorsjelentéseire koncentrálódott. A Deutsche Telekom (DT) vezető helyet küzdött ki magának a frankfurti kereskedésben, köszönhetően a tegnap közzétett harmadik negyedéves eredményeinek. A távközlési vállalat részvényenként 0,62 euró, összesen 2,7 milliárd euró osztalékot tervez fizetni a részvényeseknek az idei évre. A társaság felfelé módosította 2004-re vonatkozó előrejelzését: az év egészében 3,2 milliárd euró adózott eredményt vár a korábban jósolt 2,5 milliárddal szemben. A londoni börzén, követve német társát, a British Telecom (BT) is jelentős erősödést tudott felmutatni, hiszen a tavalyinál 4 százalékkal magasabb profitról tudott beszámolni a harmadik negyedévről. A BT adó előtti eredménye a rendkívüli tételek nélkül a szeptember 30-án befejeződött negyedévben 549 millió fontra emelkedett a tavalyi 528 millióról. A Budapesti Értéktőzsde zárásakor a DT 4,53, a BT pedig 2,46 százalékos drágulást mutatott. Ekkor a frankfurti DAX– 30, illetve a londoni FTSE 100-as indikátorok egyaránt 0,7 százalék körüli gyarapodást mutattak. Előző napi lejtmenetük után a tengerentúli börzék – leginkább az olajárak folytatódó csökkenésének köszönhetően – felfelé indultak: a S&P–500 0,3, a Dow Jones ipari átlag és a Nasdaq egyaránt 0,4 százalékos növekedéssel kezdett.
A hazai parketten újra a Mol– OTP páros döntötte el, hogy merre mozdul a Budapesti Értéktőzsde fő indikátora, a BUX. A pesti parkett részvényindexe a pozitív nyitás után lefelé indult, ám kora délután, elérve a 14 043,50 pontos napi minimumát, emelkedni kezdett, s végül a napot 28,7 milliárdos forgalom mellett, 14 316,58 ponton zárta. A vezető részvények a Matáv kivételével erősödni tudtak. A két főszereplő közül a Mol 11,6 milliárdos forgalom mellett 3,5 százalékkal, míg az OTP 10,6 milliárdos forgalomban 1,1 százalékkal drágult. A Matáv tegnap jelentette meg harmadik negyedéves adatait, amelyek csalódást okoztak a piacon, s így 2,6 százalékot gyengülve, 779 forintos árfolyamon fejezte be a napot. A gyógyszerpapírok közül a Richter stagnált, míg a gyorsjelentését tegnap közzétevő Egis 0,8 százalékkal gyengült. A kis kapitalizációjú részvények piacán nagyot produkált tegnap az Elmű, amelynek papírjai majd százmilliós forgalom mellett 5,8 százalékkal erősödtek.

Mint kés a vajban – Orbán szerint az ellenzéken keresztül nyomulnak be az ukránok a magyar politikába