Orbán: Százmilliárdos trükk

Orbán Viktor szerint a kormány a becsületes, törvényeket betartó vállalkozókat bünteti az áfa-visszaigénylés kifizetésének későbbre halasztásával. Az MSZP ezt vádaskodásnak tartja, a kormányszóvivő pedig bejelentette: az APEH kész késedelmi pótlékot fizetni.

2004. 11. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány százmilliárd forintnyi jogos áfa-visszaigénylés kifizetésének későbbre halasztásával próbálja megoldani a költségvetésben keletkezett problémákat – mondta a Fidesz elnöke, aki szerint már a büdzsétervezéskor hibák történtek. Varga Mihály, a Fidesz frakcióvezető-helyettese felidézte Király László György APEH-elnöknek az Országgyűlés költségvetési bizottsága előtt tett nyilatkozatát, amely szerint Draskovics Tibor pénzügyminiszter utasítására lassítaniuk kell az áfa-visszaigénylés kifizetését. – Az a legaggasztóbb, hogy ma Magyarországon nyíltan lehet arról beszélni: valójában a költségvetésben keletkezett bajok, az állam rossz gazdálkodása miatt a magyar vállalkozók nyakába helyeznek pluszterhet – vélekedett Orbán, százmilliárdos trükknek nevezve az esetet.
*
A volt miniszterelnök élesen bírálta, hogy miután a vállalkozók befizetéseikkel teljesítették az állammal szembeni kötelezettségüket, a kormány erre nem partnerséggel válaszol, hanem megbünteti őket. Ez a gondolkodásmód – figyelmeztetett – megakadályozza a hosszabb távú korrekt, partneri együttműködést a mindenkori kormány és a vállalkozók között. A Fidesz számításai szerint mintegy tízezer vállalkozót, azok alvállalkozóit és beszállítóit érinti a pénzügyminiszteri utasítás, s ez így az egész magyar gazdaság munkahelyteremtő képességére is hatással lehet. – Nem lehet munkahelyteremtő politikát folytatni úgy, ha közben megbüntetjük az egyébként becsületes és a törvényt betartó magyar kis- és középvállalkozókat – hangsúlyozta Orbán. Úgy látja, az ügy a kormányzás hitelességéről, a gazdasági élet kiszámíthatóságáról, biztonságáról szól. – Az a különbség a mostani kormányzati döntések logikája és Rodolfo között, aki azt mondta, „Vigyázat, csalok!”, hogy az utóbbi ezt be is jelentette – jegyezte meg a volt miniszterelnök. Varga Mihály szerint az intézkedés nyomán vállalkozások mehetnek csődbe, hiszen működésükhöz, folyó kiadásaikhoz szükséges ez a pénz, amely ugyanakkor a költségvetés egyenlegén nem sokat javít. Felvetette, hogy a versenyképesség romlása mellett az is előfordulhat: a következő év elején a törvényellenesen visszatartott áfa-visszatérítések miatt a költségvetésnek az adófizetők pénzéből jelentős késedelmi kamatot kell fizetni. Kovács Tibor szerint mindez valótlan vádaskodás. Az MSZP frakcióvezető-helyettese közleményben tudatta: Orbán Viktortól, de különösen Varga Mihály volt pénzügyminisztertől elvárható lenne, hogy ismerje az EU-csatlakozásból következő adómódosulásokat. Az adófizetők pénzével történő felelős gazdálkodás szerinte megköveteli, hogy az áfa-visszaigénylések kifizetése csak az EU-s kontrolladatok megérkezése után, 45 napon belül történhet meg, pontosan a visszaélések elkerülése érdekében. Kovács úgy véli: a csatlakozást követően 200 milliárd forint marad a vállalkozóknál azzal, hogy az áfát nem azonnal a határon, hanem önbevallással kell megfizetniük.
A Pénzügyminisztérium több héttel ezelőtt bejelentette, hogy ellenőrzésre számíthatnak azok a vállalkozók, akik az Európai Unió országaival export-import tevékenységet folytatnak – reagált a tájékoztatón elhangzottakkal kapcsolatban László Boglár kormányszóvivő. Az áfa-visszaigénylések kifizetésében azért lesz némi csúszás, mert több hónapig is eltart, míg az unióból a kontrollokmányok megérkeznek – fejtette ki. Hozzátette: ha emiatt az APEH késésbe kerül, akkor természetesen késedelmi pótlékot fizet a vállalkozóknak.



Karácsonyi ajándék Draskovicstól. Kitérő választ adott a Pénzügyminisztérium sajtóosztálya azon kérdésünkre, hogy mit javasol Draskovics Tibor pénzügyminiszter azoknak a cégeknek, amelyek az áfa visszatartása miatt a dolgozóknak vagy a beszállítóknak nem tudnak decemberben fizetni. Lapunkat megkereső cégvezetők ugyanis elmondták: valós a pénzügyi ellehetetlenülés veszélye. Nehezményezték, hogy „pár” hibásan leadott bevallás miatt kollektív büntetést kapnak. Adószakértők szerint – mivel a jelentős áfahiány döntően tervezési hiba miatt keletkezett – ráadásul kétséges, hogy az ellenőrzések során megkerülnek a hiányzó milliárdok. (D. Z.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.