A kormány százmilliárd forintnyi jogos áfa-visszaigénylés kifizetésének későbbre halasztásával próbálja megoldani a költségvetésben keletkezett problémákat – mondta a Fidesz elnöke, aki szerint már a büdzsétervezéskor hibák történtek. Varga Mihály, a Fidesz frakcióvezető-helyettese felidézte Király László György APEH-elnöknek az Országgyűlés költségvetési bizottsága előtt tett nyilatkozatát, amely szerint Draskovics Tibor pénzügyminiszter utasítására lassítaniuk kell az áfa-visszaigénylés kifizetését. – Az a legaggasztóbb, hogy ma Magyarországon nyíltan lehet arról beszélni: valójában a költségvetésben keletkezett bajok, az állam rossz gazdálkodása miatt a magyar vállalkozók nyakába helyeznek pluszterhet – vélekedett Orbán, százmilliárdos trükknek nevezve az esetet.
*
A volt miniszterelnök élesen bírálta, hogy miután a vállalkozók befizetéseikkel teljesítették az állammal szembeni kötelezettségüket, a kormány erre nem partnerséggel válaszol, hanem megbünteti őket. Ez a gondolkodásmód – figyelmeztetett – megakadályozza a hosszabb távú korrekt, partneri együttműködést a mindenkori kormány és a vállalkozók között. A Fidesz számításai szerint mintegy tízezer vállalkozót, azok alvállalkozóit és beszállítóit érinti a pénzügyminiszteri utasítás, s ez így az egész magyar gazdaság munkahelyteremtő képességére is hatással lehet. – Nem lehet munkahelyteremtő politikát folytatni úgy, ha közben megbüntetjük az egyébként becsületes és a törvényt betartó magyar kis- és középvállalkozókat – hangsúlyozta Orbán. Úgy látja, az ügy a kormányzás hitelességéről, a gazdasági élet kiszámíthatóságáról, biztonságáról szól. – Az a különbség a mostani kormányzati döntések logikája és Rodolfo között, aki azt mondta, „Vigyázat, csalok!”, hogy az utóbbi ezt be is jelentette – jegyezte meg a volt miniszterelnök. Varga Mihály szerint az intézkedés nyomán vállalkozások mehetnek csődbe, hiszen működésükhöz, folyó kiadásaikhoz szükséges ez a pénz, amely ugyanakkor a költségvetés egyenlegén nem sokat javít. Felvetette, hogy a versenyképesség romlása mellett az is előfordulhat: a következő év elején a törvényellenesen visszatartott áfa-visszatérítések miatt a költségvetésnek az adófizetők pénzéből jelentős késedelmi kamatot kell fizetni. Kovács Tibor szerint mindez valótlan vádaskodás. Az MSZP frakcióvezető-helyettese közleményben tudatta: Orbán Viktortól, de különösen Varga Mihály volt pénzügyminisztertől elvárható lenne, hogy ismerje az EU-csatlakozásból következő adómódosulásokat. Az adófizetők pénzével történő felelős gazdálkodás szerinte megköveteli, hogy az áfa-visszaigénylések kifizetése csak az EU-s kontrolladatok megérkezése után, 45 napon belül történhet meg, pontosan a visszaélések elkerülése érdekében. Kovács úgy véli: a csatlakozást követően 200 milliárd forint marad a vállalkozóknál azzal, hogy az áfát nem azonnal a határon, hanem önbevallással kell megfizetniük.
A Pénzügyminisztérium több héttel ezelőtt bejelentette, hogy ellenőrzésre számíthatnak azok a vállalkozók, akik az Európai Unió országaival export-import tevékenységet folytatnak – reagált a tájékoztatón elhangzottakkal kapcsolatban László Boglár kormányszóvivő. Az áfa-visszaigénylések kifizetésében azért lesz némi csúszás, mert több hónapig is eltart, míg az unióból a kontrollokmányok megérkeznek – fejtette ki. Hozzátette: ha emiatt az APEH késésbe kerül, akkor természetesen késedelmi pótlékot fizet a vállalkozóknak.
Karácsonyi ajándék Draskovicstól. Kitérő választ adott a Pénzügyminisztérium sajtóosztálya azon kérdésünkre, hogy mit javasol Draskovics Tibor pénzügyminiszter azoknak a cégeknek, amelyek az áfa visszatartása miatt a dolgozóknak vagy a beszállítóknak nem tudnak decemberben fizetni. Lapunkat megkereső cégvezetők ugyanis elmondták: valós a pénzügyi ellehetetlenülés veszélye. Nehezményezték, hogy „pár” hibásan leadott bevallás miatt kollektív büntetést kapnak. Adószakértők szerint – mivel a jelentős áfahiány döntően tervezési hiba miatt keletkezett – ráadásul kétséges, hogy az ellenőrzések során megkerülnek a hiányzó milliárdok. (D. Z.)