Jóváhagyta a kísérletek folytatását az FDA, az amerikai élelmiszer- és gyógyszer-engedélyezési hatóság – közölte a MedNovosztyi című, orosz nyelvű egészségügyi honlap.
– Szeretnénk tökéletessé formálni a mesterséges vesét, amelylyel akár a donorszervet is pótolni tudnánk – nyilatkozta David Humes professzor, a program vezetője. – Reméljük, hogy idővel képesek leszünk a veseelégtelenség végső stádiumában lévő betegeken is segíteni. Az ehhez hasonló műszervekkel véget vethetnénk az állatkísérleteknek is.
– Egyelőre elképzelhetetlennek tűnik, hogy a művese minden szükséges funkciót teljesítsen, ám mindenesetre reményt ad ez a hír a súlyos betegeknek, hiszen a tudomány napról napra fejlődik – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Vértesi Lászlóné, a Vesebetegek Egyesülete Országos Szövetségének főtitkára. Elmondta: Magyarországon a 90-es években hasonló kísérlet kezdődött, de a kutató nem kapott elég támogatást a vizsgálatok tökéletesítésére, ezért csupán szilikonból összeállított művesét sikerült létrehoznia.
Összesen hatvanezer magyar vesebeteget tartanak nyilván, vannak köztük vesekő miatt szenvedők és egyszerűbb gyulladással ápoltak is. A főtitkár közlése szerint évente, sőt naponta nökszik a vesebetegek száma, ami főleg azért ilyen magas, mert napjainkban már könnyebben kimutatható még a legkisebb elváltozás is. Szerinte a legnagyobb gondot az jelenti a betegeknek, hogy kevés a transzplantációs műtét, ugyanis kevés a donor. Jelenleg 1000-1100-an várnak veseátültetésre, ám megfelelő szerv híján az orvosok évente csupán háromszáz operációt tudnak elvégezni – fűzte hozzá Vértesi Lászlóné.
Dialízis ötvenhat állomáson. Hazánkban csaknem ötezren szorulnak művesekezelésre, amit európai színvonalon oldanak meg az ország ötvenhat állomásán. A felmérések szerint néhány év múlva már kevés lesz az említett ötvenhat intézmény. A kezelések nyolcvan százalékát magánklinikákon végzik el, húsz százalékát pedig állami létesíményekben.