Az idei év a fogyatékossággal élő honfitársaink fekete esztendejének is nevezhető. Tavaly még ünnepelte őket a kormány. 2004-ben azonban fordult a kocka: eltörölték például a fogyatékos embereknek járó üdülési támogatásokat. Emellett kísérletet tett a kabinet az úgynevezett gépkocsi-beszerzési utalványok számának, valamint a megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató cégek apanázsának drasztikus csökkentésére. Civil szervezetek juttatásait törölték, pályázati lehetőségeket szüntettek meg. A megszorítási hullám és hangulat közepette felüdülésként hatott az érintettek körében a hír: az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) 1,6 milliárd forintot tett félre a szociálisan rászorulók – köztük a fogyatékossággal élők – telefonköltségeinek havi ezerforintos támogatására.
A feltételeket egy nyáron született miniszteri rendelet szabályozta. Eszerint csak az érintett nevén lévő vezetékes telefonvonalra kérhető állami segítség abban az esetben, ha az úgynevezett egyetemes szolgáltatásra fizetett elő. A rászorultság feltétele, hogy az igénylőnek fogyatékossági támogatásban vagy magasabb összegű családi pótlékban, rendszeres szociális segélyben vagy alanyi jogon járó ápolási díjban, esetleg időskorúak járadékában kell részesülnie. A támogatás nyújtásában részt vevő telekommunikációs cégek, azaz a Matáv Rt., a Hungarotel Rt., a Monortel Rt., az Invitel Rt. és az Emitel Rt. még júliusban küldték meg előfizetőiknek a tudnivalókról szóló tájékoztatót. A Matáv ekkor tudatta az érintettekkel, hogy csak a Felező díjcsomaggal rendelkezők adhatják be igényüket, vagy azok, akik vállalják, hogy átállnak erre a díjcsomagra. E tarifarendszer lényege, hogy az előfizetési díj fele lebeszélhető. Ugyanakkor a további hívásokért kétszer-háromszor többet kell fizetni, mint amennyit a legelterjedtebb Bázis díjcsomag használatáért kér a szolgáltató. Magyarán: annak éri meg a Felező díjcsomag választása, aki alig emeli fel a telefont. Azoknak a fogyatékosoknak viszont, akik a távközlési lehetőségeket pénzkeresethez, például távmunkához veszik igénybe, semmiképpen nem jó ez a díjcsomag. Ők az informatikai tárca támogatásából tehát eleve kimaradnak.
Az IHM által elkülönített összeg 200-250 ezer igénylő idei támogatására lett volna elég. A tárca sajtóosztályának tájékoztatása szerint ezzel szemben az augusztus végi határidőig csak 31 378-an nyújtották be kérelmüket. Számukra már e hónaptól jár a havi ezerforintos telefondíj-csökkentés, miközben a Nemzeti Hírközlési Hatóság is hozzálátott a formailag egyébként rendben talált beadványok utólagos ellenőrzéséhez. Az év végéig az eredetileg felállított 1,6 milliárdos támogatási keretből százmillió forintot használnak fel. Ennyit utalnak át a fentebb már említett szolgáltatók számlájára, ami azt jelenti, hogy a kérelmezők idei telefonköltsége összességében ugyanenynyivel csökken.
Annak ellenére, hogy nem teljesültek az előzetes várakozások, az IHM alapvetően sikeresnek érzi a támogatás bevezetését. A rendeletben foglalt feltételek, így a jogosultak körének meghatározásához a tárca közlése szerint a Foglalkoztatási Hivatal, az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium, illetve a fogyatékos embereket képviselő szervezetek szolgáltatták az információkat. A szakminisztérium biztos abban, hogy a támogatás az újbóli munkavállalásban is segíthet a rászorultaknak. Amin az IHM szerint rövid távon változtatni kell, a szolgáltatókkal közös kommunikáció. Ezt kell hatékonyabbá tenni ahhoz, hogy az ez év végi határidő előtt minél többen nyújtsák be a jövő évre szóló kérelmüket, illetve hosszabbítsák meg támogatásukat. December 31-ig ugyanis – változatlan feltételekkel – várják azok jelentkezését, akik továbbra is igénylik a havi ezerforintos díjcsökkentést, vagy szeretnének részesülni a támogatásban. A szaktárca reményei szerint a jövő évi költségvetésben szerepel majd az az összeg, ami a jövő évi folytatáshoz szükséges. Arra a kérdésünkre, hogy miként változik majd az elkülönített keret, azt az óvatos választ kaptuk, hogy a gyakorlati tapasztalatok szerint az előreláthatólag módosulni fog. Hosszú távon a támogatási feltételeket is áttekintik, finomítják, hogy a támogatás célja hatékonyabban teljesülhessen – közölték a tárcánál.
Az érintettek tartanak attól, hogy a tapasztalatok szerinti változtatás a keret jelentős csökkentését jelenti majd, hiszen az előzetesen várt létszám mindössze 15 százaléka jelentkezett a szolgáltatóknál. A jelenleg támogatottak jövő évi apanázsához 400 millió forint körüli összeg is elegendő lenne, miközben az idei keretből 1,5 milliárd forint megmaradt. Hegedűs Lajos, a Fogyatékos Emberek Szervezeteinek Tanácsa (FESZT) elnöke a megoldást a feltételek megváltoztatásában látná. Az érdekvédelem már az előzetes egyeztetések során többször jelezte, hogy sikertelen lesz a pályázat, ha a fogyatékos emberek csak a saját nevükön lévő telefonvonalak költségeire kérhetnek támogatást. Jelentős számban élnek köztük olyanok, akiknek nincs saját előfizetésük, méghozzá magától értetődő okok miatt. Csak a hozzátartozók valamelyike köthette meg a szolgáltatókkal a szerződést azoknál a családoknál, ahol kiskorú fogyatékos vagy súlyosan értelmi sérült ember él. De a vak családtagok is akadályozottak lehetnek abban, hogy az előfizetéssel kapcsolatos dokumentumokat kitöltsék. Ezeket a szempontokat mindmáig nem vették figyelembe a tárcánál, ezért az a megállapítás nem áll, hogy a fogyatékosokat képviselő szervezetek információit is felhasználták a pályázat kiírásakor. A FESZT elnöke még bízik abban, hogy a minisztérium levonja a szükséges következtetéseket, és változtat a támogatás jövő évi feltételein. Azoknak a fogyatékos embereknek is lehetővé teszi az igénylést, akiknél a közvetlen hozzátartozó nevén van a vezetékes telefon.

"Elmentek ti a jó fenébe!" – Muri Enikő üzent a jobboldali érzelmű emberekre támadóknak