Az Agrograin Rt. elemzése szerint a nemzetközi gabonapiacokon nagy valószínűséggel folytatódni fog a kisebb ármozgásokkal tarkított alacsony árszint fennmaradása. A Budapesti Árutőzsde (BÁT) piacain a negyedik héten jelentősen csökkent a forgalom, a kontraktusok száma több mint ötven százalékkal esett az előző hetihez képest, de a jegyzések csökkenése megállt, ingadozóvá vált. Az egységes búzapiacon összesen hat kontraktus cserélt gazdát, ennek ellenére az árak mérsékelten, de kilengtek az egyes ajánlattételekkor. Várakozó álláspontot váltott ki az a hír a piacon, hogy az EU 2003 óta először írt ki szubvenciót kétmillió tonna búza exportjára, a döntés mögött vélhetően a tavalyihoz képest 28 százalékkal magasabb termés, illetve a gyenge dollár áll.
A takarmánykukorica-szekcióban mindössze 170 kontraktusnyi üzlet született. A jegyzések itt kezdetben markánsan emelkedtek, majd a hét utolsó két napján ismét esni kezdtek. Közben egyre kedvezőtlenebb a gazdák és a kereskedők helyzete, mert az információk szerint még senki nem kapta meg az intervencióra ajánlott tételek ellenértékét. Nem hatott különösebben ösztönzőleg a búzaárakra a múlt (5.) heti kereskedés kezdete sem, mert hétfőn csak egyetlen lejáratra változott, arra is száz forinttal csökkent a kenyérgabona jegyzése. A kedd annyi újat hozott, hogy két jegyzés veszített értékéből, míg a szerda enyhe áremelésekkel járt, amire a csütörtöki kereskedés négy- kontraktusnyi márciusra szóló forgalommal reagált. A tavaszi jegyzés 720 forintos csökkenéssel 22 180 forinton zárt. Pénteken a búza ára augusztustól jövő márciusig 300–800 forinttal esett, a március és a május változatlan szinten, 22 180, illetve 22 400 forinton zárt. Nem pezsdült meg a hét első felében a kukoricapiac sem, először csütörtökön lendült be a kereskedés, amikor a márciusi terminre 21 600–21 950 forint között 53 kontraktusforgalmat regisztrált a tőzsde, a termény jegyzése tíz forinttal csökkent, míg a májusi szállításra 22 000–22 450 forintos sávban hatvan kontraktus kelt el, szintén tízforintos eséssel.
A múlt héten, ha áttételesen is, de beleszólt a gabonapiacba a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal, közölve, hogy február elejéig összesen 3,792 millió tonna gabonát ajánlottak fel európai uniós intervencióra, és abból 800 ezer tonnát találtak végleges minősítésre alkalmasnak. Ugyancsak a múlt héten a BÁT elnöke, Török Sándor is tartott egy tájékoztatót, amelyben arról számolt be, hogy az árutőzsde az idén közel 240 millió forint bevételt és 200 millió forint kiadást, azaz 38 millió forint profitot tervez, amit a tulajdonosok már jóvá is hagytak. Tavaly az előzetes adatok szerint a nyereség 49 millió forint volt, szemben az egy évvel korábbi 177 millió forint veszteséggel.
A fák öntözését sem tudja megoldani a főváros
