Romániába látogat Lech Walesa, a lengyelországi Szolidaritás szakszervezet legendás elnöke, Lengyelország exelnöke, hogy Kolozsváron meglátogasson egy volt politikai foglyot, aki a nyolcvanas években felvette a lengyel ellenállókkal a kapcsolatot. A volt lengyel államfő újságíróknak jelentette be, hogy meg kívánja látogatni a kolozsvári Iulius Filipet, miután megtudta, hogy az idős férfi 1981-ben rokonszenvező levelet küldött a Szolidaritásnak, és emiatt börtönbüntetésre ítélték.
A Gazeta Wyborcza egyik nemrégen megjelent számában részletes cikket közölt a kolozsvári Iulius Filipről A szolidaritás romániai hőse címmel. A cikk szerint 1981-ben Filipnek sikerült levelet küldenie a Szolidaritás szakszervezeti mozgalom első kongresszusának. A levelet felolvasták az egybegyűltek előtt, majd átvette a Szabad Európa Rádió és a francia Le Monde is. Később viszont kiderült, hogy ez okozta Filip vesztét. „Levelemben gratuláltam és üdvözletemet küldtem egy messzi országból, hiszen eufóriát éreztem a lengyel ellenállás hallatán. Ám a kongresszuson sajnos nyilvánosságra hozták a nevemet” – emlékezett vissza Iulius Filip.
A lengyel titkosszolgálat azonnal tájékoztatta a romániai Securitátét, amely a kolozsvári férfit 24 órára őrizetbe vette, pribékjei pedig kegyetlenül megverték. 1981. december 31-én, amikor Lengyelországban beállt a hadiállapot, a férfit letartóztatták, majd a kincses városi haditörvényszék nyolc év szigorított börtönbüntetésre ítélte „a szocialista rendszer elleni propaganda terjesztése” miatt.
Filip élménybeszámolója szerint Románia egyik leghírhedtebb börtönében, a rahovaiban a halálraítéltekkel őrizték egy cellában, majd elmebetegnek nyilvánították, mert éhségsztrájba kezdett, majd a nagyenyedi fegyházba került. Itt egy három négyzetméteres, ágy nélküli cellában, láncra verve tartották fogva, és folyamatosan hallucinogén gyógyszereket adtak neki, ennivalót viszont csak kétnaponta kapott. Szabadulása után egy évig bujdosott a Kárpátokban a román titkosszolgálattól való félelmében.
Ausztriai buszbaleset: magához tért a kómából a két túlélő