Kína és India új alapokra helyezett stratégiai dialógust kezdeményezett, hogy viszonyukat szorosabbra fűzve szilárdítsanak bilaterális kapcsolataikon. Úgy tűnik, a világ e két, legnépesebb és napjaink leggyorsabb ütemben fejlődő országa az egykori feszültségeken túllépve, együttes erővel a globális elsőbbséget tűzte ki céljául.
Kína és India ilyetén közeledésének egyes szakértők történelmi jelentőséget tulajdonítanak, miután köztudott, hogy a két szomszédos ország viszonya nem volt kimondottan feszültségektől mentes az elmúlt évtizedekben. Most azonban úgy tűnik, a múltbéli ellentéteken felülemelkedve egy újdonsült szövetség van formálódóban Ázsia két, leggyorsabb ütemben fejlődő országa között. A kulturálisan és történelmileg is szoros összeköttetésben álló országoknak jó okuk van arra, hogy kapcsolatukat rendezve összefogjanak, amely szövetség meglehetősen rövid időn belül megkerülhetetlen gazdasági és geopolitikai tényezővé emelheti föl az ázsiai térséget. India és Kína viszonya 1962-ben romlott meg, amikor még háborúba is keveredtek egymással a himalájai határvita miatt. A két ország sokáig kitartott területi követelései mellett; a köztük lévő feszültség további forrása pedig az volt, hogy Kína korszerű fegyvereket és rakétatechnológiát adott el Pakisztánnak, India legfőbb ellenségének.
E konfliktusok miatt a két ország kapcsolata sokáig fagyosnak volt mondható, ma pedig már minden jel arra utal, hogy a jég megtörni látszik, és a két ország arra törekszik, hogy szorosabb együttműködésen keresztül egy új gazdasági és nemzetközi szerepet tudhasson magáénak. A komolyabb közeledést Atal Behari Vadzspaji indiai kormányfő 2003-as kínai látogatása indította el: eme kölcsönös szándék további erősítésének jegyében ültek ismét tárgyalóasztalhoz 2005. január végén a két ország külügyi képviselői, akik a konkrét párbeszédeket elindítva, s a közös érdekeket szem előtt tartva tekintették át a nemzetközi kérdéseket és határozták meg a közeljövő feladatait. A tárgyalásokon Kína jelezte, támogatni fogja India abbéli szándékát, hogy az ENSZ állandó tagjává válhasson, valamint arra is ígéretet tett, hogy abban is segíteni fogja az országot, hogy az minél meghatározóbb szerepet töltsön be nemzetközi viszonylatban. Mindezen túlmenően a felek abban is megegyeztek, hogy tárgyalásaikat tavasszal folytatják, amikor is az előzetes tervek szerint Ven-csia Pao kínai kormányfő tesz látogatást Indiába, hogy a további együttműködésről tárgyaljon.
Tény, hogy napjainkban egyre élesebben rajzolódik ki egy olyan tendencia, miszerint az elkövetkező évtizedeket az ázsiai gazdasági terjeszkedés határozza meg, s ebben Kína már most kétségtelenül az élen jár. Mindezek fényében pedig egyre reálisabbnak tűnik az a feltételezés, amely az elkövetkezendő évtizedeket az ázsiai gazdasági felemelkedés időszakának, a XXI. századot pedig a Kína és India vezette Ázsia évszázadának jósolja.

Kiderült, hogyan szivároghatott ki a Tisza-lista: egyszerűen elbaltázták