Kedvezőtlen adatokról számolt be tegnap a Pénzügyminisztérium (PM): a legfrissebb előrejelzés szerint a központi költségvetés hiánya június végére eléri a 794 milliárd forintot, azaz 127 milliárddal túllépi az egész évre tervezett deficitet. Nem sokkal kedvezőbb az államháztartás helyzete sem, mivel a teljes évre előirányzott 1022 milliárd forintos hiányból 986 milliárd már teljesül az első félévben.
Tovább nőtt hazánk államadóssága: a pénzügyi tárca kimutatása szerint az adósságállomány 7,5 százalékkal növekedett, túllépve a
12 450 milliárd forintot. Az év első négy hónapjában 865 milliárd forinttal, azaz havonta átlagosan 216 milliárddal emelkedett az államadósság. A költségvetésnek az első fél évben 505 milliárd forintot kell az adósság kamataira kifizetnie.
A fogyasztáshoz kapcsolt adók, különösen a forgalmiadó-bevételek jelentik az idei költségvetés egyik legbizonytalanabb pontját: áfából egész évre 1987 milliárd forintot irányzott elő a Pénzügyminisztérium, ám ebből a legújabb előrejelzés szerint az első hat hónapban csak 760 milliárd teljesül.
A pénzügyi folyamatokat a kormány teljesen kézben tudja tartani – fogalmazott tegnap Katona Tamás, a PM politikai államtitkára, aki azonban elismerte, hogy szeptemberre az államháztartás hiánya eléri az éves tervezett szint száz százalékát. Mint mondta, decemberben jelentős többletbevételt vár a tárca, ezért nem szükséges az idei hiánycélt módosítani. Tegnap Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék elnöke az idei büdzsé veszélyeire hívta fel a figyelmet a parlamentben. Szavai szerint a költségvetés bevételében a tételek felének teljesíthetősége közepes vagy magas kockázatú, a tervezett adó- és járulékbevételek nem teljesen megalapozottak. A kormány nem képes arra, hogy kézbentartsa a költségvetést – jelentette ki tegnap Varga Mihály, a Fidesz gazdasági kabinetjének vezetője.
Romló mutatók. A februárban előre jelzetthez képest magasabb államháztartási hiánnyal, lassabb gazdasági növekedéssel és kisebb mértékben bővülő exporttal számol az OTP Bank Elemzési Központja. A pénzintézet legfrissebb negyedéves jelentése szerint az államháztartás idei hiánya eléri a GDP 5,8 százalékát, miközben a hivatalos statisztikai körön kívül megvalósított állami kiadások aránya várhatóan tovább emelkedik, 7-8 százalékra emelve a tényleges hiányt.