Helsingin Sanomat
A finn napilap Él és virul a polgári társadalom a komiföldi Izsvában címmel terjedelmes cikket közöl arról, hogy a huszonegyezres színtiszta komi lakosú város polgárai hogyan tudtak elűzni a földjükről egy orosz– amerikai–brit olajtársaságot, amely 2000-ben kezdett a földjükön próbafúrásokat. A helyi lakosok e célra civil szervezetet alapítottak Izsvatasz néven, amely jogi eljárásokat, aláírásgyűjtést, tüntetéseket, információs rendezvényeket szervezett a helyi érdekek védelmében. „Miként mindenfelé Oroszországban, Izsvában is egy kis helyi vállalkozó réteg kezében volt a hatalom. A 2003-as választások alkalmával azonban a vezetésbe az Izsvatasz által támogatott csoport is bekerült. A hároméves munka meghozta gyümölcsét: az olajtársaság pert vesztett, s így el kell hagynia a vidéket.” A város felett most újabb felhők gyülekeznek, írja a vezető finn lap. Ezúttal a Viktor Vekszelberg oligarcha Szual nevű vállalata vetette ki szemét e vidékre, s ott egy alumíniumoxidot gyártó vállalatot akar létesíteni. Az Izsvatasz ezúttal Moszkvában szervezett tüntetést a Világbank ottani székháza előtt, mivel „a Szual nem vette figyelembe a gyár működésének környezeti kihatásait” – mondta Valentina Anufrijeva, a szervezet elnöke. A lap a továbbiakban a finnugor rokonnép történelmét ismerteti.
Heise online
Mint a német hírportál írja, az Egyesült Államokban még harminc évvel ezelőtt is emberek tízezreit vetették alá kényszersterilizációnak. A náci gyakorlatról elhíresült beavatkozásnak egyedül Észak-Karolinában nyolcezer nő esett áldozatul, például egy 13 éves, gyengeelméjű, megerőszakolt lány is.
Financial Times
Zűrzavar uralkodik Nagy-Britanniában arról, hogy lesz-e brit népszavazás az európai alkotmányról, ha a franciák azt elvetik május 29-én, és a hollandok ugyanezt teszik három nappal később. Egy biztos: a brit kormány megvárja e két referendum eredményét. Csakhogy míg Straw külügyminiszter kijelentette, elutasítás esetén London nem rendez referendumot, az új Európa-miniszter, Douglas Alexander azt ígérte, az Egyesült Királyságban mindenképpen megrendezik a népszavazást – írja a globális brit lap.
*****
Hollandiában keményen az uniós alkotmány elutasítása ellen kampányol a liberális Geert Wilders, aki szerint Hollandia már így is eleget fizet a brüsszeli kasszába. „Nemet mondunk Romániára, nemet Törökországra és nemet minden belépni akaró országra”, hangzik Wilders jelszava. A hollandok egyre-másra azt kérdezik, hogy mire jó nekik a további bővítés.
Independent
Németországot rasszizmussal vádolják, amiért ötvenezer cigányt deportál Koszovóba, annak ellenére, hogy emberjogi csoportok szerint biztonságukat Koszovóban nem lehet garantálni – írja a független baloldali brit lap.
Miért rendelték vissza Tuskék a lengyel nagykövetet Budapestről?
