Van már egy hivatalos jelölt a köztársasági elnöki posztra: Lendvai Ildikó, az MSZP parlamenti frakcióvezetője tegnap átnyújtotta Mandur Lászlónak, a parlament alelnökének azokat az aláírt íveket, amelyeken a szocialista frakció tagjai Szili Katalin házelnököt javasolják államfőnek. Az íveket a képviselőcsoport 177 tagja írta alá, kivéve az érintett Szilit. Mint ismert, ötven parlamenti képviselő aláírása szükséges ahhoz, hogy valaki államfőjelölt lehessen. Lendvai, utalva a napvilágra került közvélemény-kutatási adatokra, közölte: mivel az állampolgárok többsége Szilit látná szívesen a köztársasági elnöki poszton, ezért a mai négypárti egyeztetésen megerősítve érzik magukat, hogy a házelnököt javasolják a tisztségbe.
A Fidesz elnöksége lapzártánk után, az esti órákban kezdi meg a tanácskozást arról, milyen álláspontot képviseljenek a mai négypárti egyeztetésen. Korábban a párt több vezetője is egyértelművé tette, hogy csak az általuk indított szimpátiaszavazás végleges eredményének ismeretében nevezik meg államfőjelöltjüket. Többször megírtuk, hogy a Fidesz várhatóan a szimpátiaszavazás második helyezettjét, Sólyom Lászlót jelöli majd a posztra.
Tegnap a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület elnöksége bejelentette, hogy az államfői tisztség betöltésére Sólyom Lászlót javasolják – ehhez kérik a polgárok és a parlamenti képviselők támogatását, pártállásuktól függetlenül.
Az SZDSZ nem kíván kezdeményezőként fellépni a mai négypárti egyeztetésen – tudtuk meg. Információink szerint a szabad demokraták azért nem dobják be újabb államfőjelöltek nevét a tárgyaláson, mivel azokat szerintük – annak SZDSZ-es szorgalmazása miatt – kapásból elutasíthatja mind az MSZP, mind a Fidesz. Céljuk továbbra is az, hogy ne Szili Katalin legyen a köztársasági elnök, hanem egy olyan személy, aki szélesebb támogatásra számíthat. Az SZDSZ akár Bihari Mihály alkotmányjogászt is elfogadhatónak tartaná.
Az MDF Sólyom Lászlót javasolja a mai négypárti egyeztetésen államfőjelöltnek. Herényi Károly frakcióvezető lapunknak ugyanakkor azt mondta, hogy amennyiben felmerül egy eddig még nem ismert olyan név is, aki mind a négy párt támogatását élvezheti, akkor nyitottak javaslatuk átgondolására.
Ukrajna megfenyegette Magyarországot
