Sorakoznak a mozikban a dokumentumfilmek: a világot egy ideje Michael Moore riogatja különböző összeesküvés-elméletekkel, a Yes Men szereplői a hivatali bólogatójánosoknak mutatnak be, a DiG alkotói két zenekar karrierjét mutatja be. Igaz, kicsit szélsőséges dokumentumfilmek ezek, felpörgetve, szelektálva, de talán ideje lenne, hogy legalább egy-egy magyar dokumentumfilm is olykor bekerüljön a hazai moziforgalmazásba. Tisztelet a kivételnek. Addig míg eme arány változik, a Gyilkos labda mutat meg egy sokaknak kevésbé ismert világot: a kerekes székes rögbisek olykor igencsak brutális, ám szenvedélyekkel, akarással teli világát.
A nyitójelenetben egy fiatalember kell ki az ágyából, és küzdi magát kerekes székébe. Nem könnyen, de sikerül. Néhány vágás, csönd, majd indul a film. A fiatalember Mark Zuppan többszörös kerekes székes rögbivilágbajnok, aki egy balesetben sérült meg. De maradt, aki volt, igaz, nagy utat kellett idáig megtennie. De végül olyan lett, mint volt: kicsit agresszív, mondhatnánk brutális, aki bármikor visszaüt, ha kell, s ha ünnepelni, inni kell, hát ott folytatja, ahol az autóbalesete előtt abbahagyta. Ellenpontja Joe Soares, aki gyermekbénulás miatt kényszerült kerekes székbe. A sport az élete, közben családi életébe is bepillantást nyerünk, ahogyan tizenéves fiával és feleségével él. A film a svédországi világbajnokságtól az athéni paralimpiáig követi az eseményeket a középpontban e két szereplővel. A történetbe a rendezők egy fiatal, motorbalesetben megsérült fiatalembert is belehelyeznek, aki keresi az utat, milyen élet is vár rá. Zuppan ellátogat a rehabilitációs központba, ahol a fiú kipróbálhatja a rögbisek átalakított gladiátorszékét, s valami megmozdul benne.
Három teljesen különböző karakterű szereplő, egymás mellett. Egy kicsit sportfilm a Gyilkos labda, küzdelmekkel, olykor igencsak csúnya összecsapásokkal, izgalmakkal, izzadsággal, kemény edzőkkel, gyorsan vágott jelenetekkel, de jut idő egy pici elmélyülésre, a hétköznapokra, a bevásárlásokra, a családi kapcsokra, barátokra, illetve a csajozásra (ez utóbbira olykor alpáribb stílusban). Élvezhető, ugyanakkor tapintatos stílusban, nagy energiabefektetéssel készült drámai film a Gyilkos labda, de azért kiütközik az amerikai érzés.
(Gyilkos labda – a Kerekes szék harcosai. Amerikai dokumentumfilm. 88 perc. Rendezte: Henry Alex Rubin, Dana Adam Shapiro. Forgalmazza a Mokép.)
Veszteséges a Budapest Film. Elfogadta a fővárosi önkormányzat tulajdonosi bizottsága a Budapest Film Rt. 3,2 millió forintos veszteséget tartalmazó első félévi beszámolóját. Az önkormányzati tulajdonú cég döntően a mozipiac általános recessziójával indokolta a veszteséget. A cég mozijait az első fél évben 1,1 millióan látogatták, ez 9,4 százalékkal alacsonyabb a múlt év hasonló időszakánál. Annak ellenére, hogy a Mammut moziban a legmagasabbak a helyárak, a látogatószám a Westend után a második legkisebb mértékben (11 százalékban) csökkent. A Budapest Film mozijainak látogatószáma csekély mértékben nőtt, jegybevételi részesedése viszont csökkent. A társaság filmforgalmazást végző kft.-je az első fél évet a tervezettnél 154 millió forinttal kisebb bevétellel zárta. Az általános mozipiaci recesszióval szemben egyedül a videó-DVD üzletág „vette fel eredményesen a harcot”. (MTI)