Hibás döntésnek tartja a holland Rabobank, hogy a román kormány a Casa de Economii si Consemnatiuni (CEC) privatizációs eljárásában csak az ár maximalizálásában érdekelt – adta hírül tegnap a Saptamana Financiara. A román pénzügyminiszternek írt levelében a Rabobank vezetője, Bert Heemskerk úgy vélte, hogy a privatizációs stratégiában nagyobb súllyal kellett volna szerepeltetni a takarékpénztár fejlesztését. Állítása szerint a Rabobank kész lett volna olyan fejlesztéseket véghezvinni, amelyekkel képessé tették volna a pénzintézetet a helyi önkormányzatok, a mezőgazdasági társaságok, illetve a kis- és középvállalatok befektetéseinek támogatására. Hozzátette: a kormány ármaximalizáló stratégiáját azonban nem tudja elfogadni, s korábbi terveivel ellentétben a Rabobank nem vesz részt az eljárásban.
A holland bank kiszállása után a román pénzügyminiszter bejelentette, hogy az előzetes, nem kötelező erejű szándéknyilatkozatok alapján összesen nyolc bank került fel a rövidített listára. Ezek közül az OTP Bank, a Görög Nemzeti Bank, a Raiffeisein konzorcium, az EFG Eurobank, a Société Générale és a Banca Monte dei Paschi di Siena már jelen vannak a román bankpiacon.
Az Erste és a Dexia pedig először próbálnak bejutni az OTP szerint ígéretes fejlődés előtt álló piacra. Az OTP egyébként megelégedéssel fogadta a hírt, hogy továbbjutott, s bejelentése szerint akvizíciós munkacsoportja és pénzügyi, jogi, valamint könyvvizsgáló-tanácsadója felkészült a Casa de Economii si Consemnatiuni átvilágítására. A CEC a tavalyi évet 17 millió eurós adó előtti eredménnyel zárta, a bank 1407 hálózati egységgel, kétmillió ügyféllel és kilencezer munkatárssal rendelkezik.
A brüsszeli átalakítási tervek kulcsa Ukrajna uniós felvétele
