Egyenesen a vízen járó Jézushoz hasonlította a minap egy ifjú parlamenti képviselő Gerhard Schrödert az SPD vasárnapi szereplését követően. A szociáldemokraták eufóriája teljesen érthető, hiszen a tartományi választások kudarcsorozata után sikerült a német kancellár merész terve: a profi vörös kampány mentett mindent, ami menthető volt. Sőt, még revansot is tudott venni, hiszen a stratégiailag fontos Észak-Rajna-Vesztfáliában 40:34 arányban viszszavette a vezetést a CDU-tól. Emlékezetes, a mindent eldöntő május 22-i tartományi választásokon az SPD ugyanitt nyolc százalékkal maradt alul a kereszténydemokraták közel 45 százalékával szemben – hiába dőlt le 39 év után a szociáldemokrata erődítmény. A siker erősen átmeneti volt, a CDU, mondhatni, csak négy hónapig élvezhette a legnépesebb tartomány szavazóinak kegyeit. Jürgen Rüttgers kereszténydemokrata tartományi miniszterelnöknek csak az volt a szerencséje, hogy a mostani szavazás a Bundestagra vonatkozott.
A CDU nem tudta kellőképp kihasználni az SPD többszörösen megkérdőjelezhető reformpolitikájának esetlegességeit. A közvélemény-kutatások lényegében a televíziós vitafórumig kereszténydemokrata–liberális (többségi) kormányt prognosztizáltak, június 15-én egyedül a CDU 49 százalékon állt a Forsa szerint. Szeptember 4-e után hiába állapította meg a szakma, hogy a tévépárbajban inkább Merkel érvei voltak meggyőzőbbek, Schröder populista hangvétele sokkal több hívet csábított a baloldalra, s ebben a pillanatban újabb impulzust kaptak a bizonytalan szavazók. Ám a merkeli kommunikáció más- kor is befuccsolt. Ennek egyik példája lehetne a CDU-vezér fellépése a berlini Tempodrom egyik pártrendezvényén. Miután Otto Waalkes, a népszerű komikus megteremtette a jó hangulatot, s már a jelenlévők is „Angie, Angie!”-t skandáltak, Angela Merkel ridegen rendreutasította lelkes támogatóit: „Van még egy kis időnk, takarékoskodjatok energiátokkal!”
Az eredményhirdetés után a CDU kampányszakértői keserűen összegzik a történteket: „Profeszszort küldeni a politikába mindig is óriási kockázat volt” – utalnak ezzel az adószakértő Paul Kirchhofra. Elmar Brok EP-képviselő ezekkel a szavakkal összegezte a történteket: „Nem lehet úgy győzni, hogy a csatárok négy gólt lőnek, a hátvédek pedig öt öngólt.”
Megdöbbentő adatok láttak napvilágot a migránsbűnözésről
