Tartós lejtőn a forint

Az utóbbi napokban megszokott útját járta a Budapesti Értéktőzsde fő indexe tegnap is, vagyis nyitás után emelkedett, majd lejtmenetbe kezdett. Ezúttal a BUX – a héten először – az előző napi zárásánál magasabbra tudta küzdeni magát. A vezető papírok az OTP kivételével erősödéssel zártak. A nemzetközi piacok továbbra is az újabb tengerentúli hurrikánnal, annak esetleges következményeivel voltak elfoglalva.

Dénes Zoltán
2005. 09. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Erős ingadozással kezdte a tegnapi kereskedést a Budapesti Értéktőzsde indexe. A BUX már a délelőtt során túl volt a három száznyolcvan fokos irányváltáson. A következő órák főként a visszarendeződés jegyében teltek el, csak a kereskedés végén mozdult el ismét határozottabban a mutató, ezúttal pozitív irányba. Mindazonáltal a mai kezdés egyik előjele lehet, hogy az újabb zuhanást már csak a kereskedés végét jelző gong akadályozta meg. Így közel 26 milliárdos forgalom mellett a BUX 171,37 pontos emelkedéssel, 23 118,39 ponton fejezte be a napot, ami az előző napi zárásához képest 0,75 százalékos erősödés. A vezető részvények közül végül csak az OTP maradt a veszteséges oldalon. A bankpapír árfolyama 8,1 milliárdos forgalom mellett 0,4 százalékkal, 8518 forintra gyengült.
Ugyanakkor a legnagyobb érdeklődést a Mol részvényei váltották ki. Az olajpapír árfolyama – több mint 10 milliárd forintos összforgalom mellett – csak a nap végére tudta visszatornászni magát a pozitív oldalra. A kereskedés elején beállított 23 455 forintos napi árfolyamcsúcs után az Mol jellemzően a negatív oldalon mozgott. A kereskedés hajrájában azonban újra megnőtt iránta az érdeklődés, s végül 0,5 százalékos javulással, 23 170 forinton zárt. Továbbra is jól szerepelt a Magyar Telekom, amelynek részvénye ezúttal a nap nyerteseként 3,4 százalékkal, 1039 forintra erősödött. Szerdai gyenge szereplésük után tegnap a gyógyszerpapírok is kelendőbbek lettek: a Richter 355 forinttal, 36 000 forintra, az Egis pedig 495 forinttal, 19 295 forintra erősödött. A kisebb papírok közül 0,2 százalékkal, 2420 forintra emelkedett a BorsodChem, 0,6 százalékkal, 363 forintra a Synergon és 1,5 százalékkal, 338 forintra a Fotex.
A bankközi devizapiacon tegnap is folytatódott a forint gyengülése az euróval szemben. A délelőtti, több mint egy forintos zuhanást követően kissé magához tért nemzeti valutánk, ugyanakkor lapzártakor már ismét jelentős gyengülést mutatott. Délután az eurót 248,15–248,60 forinton jegyezték, amit több mint két forint gyengülést jelent a szerdai 246,5 forintos jegyzéshez képest. A forint 40 bázisponttal, 12,04 százalékra gyengült a plusz-mínusz 15 százalékos ingadozási sáv erős oldalán. Nemzeti valutánk gyengülését elsősorban a Nemzetközi Valutaalap magyar költségvetést bíráló megjegyzései okozhatták. Az MTI-nek nyilatkozó kereskedők a 247,50 körüli euró/forint árfolyamot kulcsfontosságúnak nevezték, ezen a szinten már euróeladásokat is jeleztek. Egyes vélemények szerint amenynyiben tartósan e fölé kerülne a jegyzés, úgy további forintgyengülés valószínű.
A nemzetközi tőkepiacokon továbbra is a mexikói-öböli Rita hurrikán határozta meg a befektetők rossz hangulatát. Mindazonáltal a bankszektor mellett a frankfurti tőzsdén az autóipar is javulni tudott, miközben a többi szektor jellemzően veszteségeket jelzett. A DAX–30 bár a nap végére kissé magához tért, 0,4 százalékos mínusszal zárt. A londoni FTSE 100-as stagnálva, a párizsi CAC–40 pedig 0,7 százalékos veszteséggel fejezte be a kereskedést. A tengerentúli börzék is veszteséggel kezdték a napot, de esetükben is leginkább bizonytalan, trend nélküli kereskedésről számolhatunk be. Lapzártánk idején a Dow Jones 0,09 százalékos, a Nasdaq 0,38, az S&P–500-as pedig 0,14 százalékos veszteséget jelzett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.