Teherán fellélegezhet

Az Európai Unió lemondott arról, hogy azonnal az ENSZ Biztonsági Tanácsához forduljon az iráni nukleáris program ügyében – derül ki a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség kormányzótanácsának határozattervezetéből.

Hírösszefoglaló
2005. 09. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az EU tagállamai korábban az Egyesült Államokkal egyetemben azt sürgették, hogy mielőbb készüljön el a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) jelentése Iránról, amelynek alapján a Biztonsági Tanács (BT) napirendre tűzheti a kérdést. Attól tartottak ugyanis, hogy Irán atomfegyvergyártásra használja fel nukleáris programját. Azzal vádolták Teheránt, hogy megsértették kötelezettségvállalásaikat az urániumátalakítási program felújításával.
Ugyanakkor Oroszország, Kína – két állandó BT-tag, amelyeknek egyetértése nélkül a testület nem hozhat kötelező erejű határozatot –, valamint az el nem kötelezett országok ellenezték a lépést. Egy nyugati diplomata szerint az EU visszalépése elsősorban Oroszország álláspontjával magyarázható, mert az unió szeretné fenntartani a jó kapcsolatokat Moszkvával. Mellesleg Irán első számú nukleáris technológiai szállítója éppen Oroszország. Szerdán este egy magát megnevezni nem kívánó amerikai illetékes is kijelentette: a nyugati hatalmak egyelőre nem fordulnak a BT-hez, hogy több esélyt adjanak a diplomáciának.
Az új határozat felkéri Mohamed el-Baradeit, a NAÜ főigazgatóját, hogy készítsen jelentést a NAÜ kormányzótanácsának, amely ezt követően saját jelentést készít. A Biztonsági Tanács mint a jelentés lehetséges címzettje azonban nem szerepel a tervezetben.



Ahmadinedzsád óv a támadástól. Irán békét akar, de pusztító választ kapnak azok, akik meg akarják támadni az iszlám köztársaságot – jelentette ki Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök tegnap a fegyveres erők hagyományos teheráni díszszemléjén. „Ellenségeink megértették, hogy nagyon komolyan vesszük biztonságunk megvédését. Országunk békét, stabilitást, igazságot és méltányosságot akar a nemzetközi kapcsolatokban. Azt akarjuk, hogy a Perzsa-öböl a barátság és az egyenlőség öble legyen. De ha egyesek fel akarják eleveníteni a múltat, az iráni nép haragjának tüze pusztító és égető lesz” – figyelmeztetett az államfő. A díszszemlén felvonultattak hat Sahab–3 típusú rakétát, amelyekre a „Halál Amerikára”, „Letapossuk az Egyesült Államokat” és „Izraelnek el kell tűnnie a föld felszínéről” jelszavakat festették. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.