Az EU tagállamai korábban az Egyesült Államokkal egyetemben azt sürgették, hogy mielőbb készüljön el a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) jelentése Iránról, amelynek alapján a Biztonsági Tanács (BT) napirendre tűzheti a kérdést. Attól tartottak ugyanis, hogy Irán atomfegyvergyártásra használja fel nukleáris programját. Azzal vádolták Teheránt, hogy megsértették kötelezettségvállalásaikat az urániumátalakítási program felújításával.
Ugyanakkor Oroszország, Kína – két állandó BT-tag, amelyeknek egyetértése nélkül a testület nem hozhat kötelező erejű határozatot –, valamint az el nem kötelezett országok ellenezték a lépést. Egy nyugati diplomata szerint az EU visszalépése elsősorban Oroszország álláspontjával magyarázható, mert az unió szeretné fenntartani a jó kapcsolatokat Moszkvával. Mellesleg Irán első számú nukleáris technológiai szállítója éppen Oroszország. Szerdán este egy magát megnevezni nem kívánó amerikai illetékes is kijelentette: a nyugati hatalmak egyelőre nem fordulnak a BT-hez, hogy több esélyt adjanak a diplomáciának.
Az új határozat felkéri Mohamed el-Baradeit, a NAÜ főigazgatóját, hogy készítsen jelentést a NAÜ kormányzótanácsának, amely ezt követően saját jelentést készít. A Biztonsági Tanács mint a jelentés lehetséges címzettje azonban nem szerepel a tervezetben.
Ahmadinedzsád óv a támadástól. Irán békét akar, de pusztító választ kapnak azok, akik meg akarják támadni az iszlám köztársaságot – jelentette ki Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök tegnap a fegyveres erők hagyományos teheráni díszszemléjén. „Ellenségeink megértették, hogy nagyon komolyan vesszük biztonságunk megvédését. Országunk békét, stabilitást, igazságot és méltányosságot akar a nemzetközi kapcsolatokban. Azt akarjuk, hogy a Perzsa-öböl a barátság és az egyenlőség öble legyen. De ha egyesek fel akarják eleveníteni a múltat, az iráni nép haragjának tüze pusztító és égető lesz” – figyelmeztetett az államfő. A díszszemlén felvonultattak hat Sahab–3 típusú rakétát, amelyekre a „Halál Amerikára”, „Letapossuk az Egyesült Államokat” és „Izraelnek el kell tűnnie a föld felszínéről” jelszavakat festették. (MTI)