Teljes fordulat előtt Varsó

Két jobboldali párt a vasárnapi lengyelországi parlamenti választások abszolút esélyese. A jobbközép Polgári Platform, valamint a konzervatív Jog és Igazságosság közötti döntést megkönnyíthette volna az elnökjelöltek ma estére tervezett, ám egy jogszabály miatt elmaradó tévévitája. Donald Tusk meggyőző fölénnyel vezet Lech Kaczynski előtt. A helyzet érdekessége, hogy a két választás kampánya és kimenetele erősen kihatnak egymásra és majdan a kormányalakításra is.

2005. 09. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három nappal a választások előtt csökkent a két legesélyesebb, egyaránt jobboldali párt közötti különbség. A Gazeta Wyborcza című lap számára a PBS közvélemény-kutató által készített felmérés szerint az ellenzéki Polgári Platform (PO) 32 százalékos támogatottsággal még mindig a legnépszerűbb, egyre jobban felzárkózik azonban mögéje a Jog és Igazságosság (PiS) pártja, amelyet a lengyelek 27 százaléka támogat. A népszerű és nagy példányszámú Fakt című lapban megjelent felmérés ugyanakkor a PiS kétszázalékos előnyét jelzi. A keresztényszociális irányultságú pártra a megkérdezettek 34 százaléka szavazna. Mindkét közvélemény-kutatás egyértelműen jelzi, hogy az utóbbi hetekben fokozatosan mérséklődött a Polgári Platform támogatottsága, az elmúlt héten például nagyjából három százalékponttal csökkent, miközben augusztus utolsó két hetében még több mint 11 százalékponttal növekedett a párt népszerűsége. A PiS elkezdte ledolgozni hátrányát, s a hónap eleji kisebb visszaesés után az utóbbi egy hét során nagyjából öt százalékpontot erősített.
A két esélyes versenyfutásában döntő jelentőségű az elnökjelöltek rivalizálása. Donald Tusk és Lech Kaczynski közül az előbbi a népszerűbb és sokáig húzta maga után a pártját is. A két fő erő kormányfőjelöltje egyébként Jan Rokita, illetve a Kaczynski ikrek fiatalabbika, Jaroslaw. A két választás egymáshoz ily közeli időpontja, a kampányok összecsúszása, azok egymásra hatása igazi csemege az elemzők számára, s összetettebb feladatot jelent a piárcsapat számára. Míg például Tusk népszerűségének megugrása látványosan segítette a PO-t, legutóbb Kaczynski feléledése lökött érezhetően a PiS-en, a korrupciós vádak miatt a versenyből már lényegében kieső Wlodzimierz Cimoszewicz visszalépése pedig végleg elűzte a baloldal utolsó reményét is. A kormányzó Baloldali Demokratikus Szövetség támogatottsága – amelyet már korábban kikezdtek a korrupciós botrányok – az egy héttel ezelőtti 11 százalékhoz képest tovább sorvadt, s jelenleg csak hét százalékon áll. E zuhanás közben már meg is kezdődött a harc a választások után megújítandó baloldal vezető erejének posztjáért is. Csakis ezzel magyarázható például, hogy Aleksander Kwasniewski Cimoszewicz visszalépése után sem szólított fel a posztkommunisták közül kivált Marek Borowski támogatására. Nagyjából hasonló, tíz százalék körüli eredményre számíthat a populista Lengyel Családok Ligája és az Önvédelem is. A Szolidaritáshoz kötődő liberális politikusokból nemrégiben létrejött centrista Demokrata Párt parlamentbe jutása egyelőre kérdéses.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.