Lassan figyelmesebben hallgatják az olajpiaci elemzők az időjárás-jelentést, mint az iparági híreket. Az elődjénél is erősebb, ötös kategóriába sorolt Rita hurrikán egyenesen Texas felé tart ugyanis, s a fenyegető veszély miatt hat finomítót már szerdán bezártak. Mivel még a Mexikói-öbölben sem állt helyre a rend, az Egyesült Államok amúgy is szűk finomítói kapacitásának 14 százaléka áll jelen pillanatban a már elvonult Katrina, illetve a még csak közelgő Rita miatt, és ha utóbbi valóban olyan pusztító lesz, amilyennek ígérkezik, a végső kiesés ennél jóval nagyobb is lehet.
Bár az olaj ára még nem haladta meg a 70 dollárt, a piacok idegesen latolgatják a várható fejleményeket. A Reuters tudósítása szerint pillanatnyilag nem is olaj-, hanem inkább hurrikánpiacról kell beszélnünk, és egyelőre nem úgy tűnik, hogy a kieső amerikai termelőkapacitást egyéb forrásokból fedezni lehetne. Maga Bush elnök is kijelentette, hogy értelmetlen dolog többletolajat küldeni az Egyesült Államoknak, mert úgysem tudják azt lepárolni. Ilyen körülmények között a Rita hurrikán piaci következménye az elemzők szerint azon múlik majd, mekkora kár keletkezik a texasi finomítókban. Ha a kiesés akkora lesz, mint New Orleans környékén, alighanem extrém sebességű és mértékű üzemanyag-drágulásra kell felkészülnünk.
– A Nemzetközi Energiaügynökség szükség esetén kész a tagországi stratégiai nyersolajtartalékok gyors bevetéséről dönteni – jelentette be a szervezet igazgatója tegnap. A Rita fenyegetésére reagálva az unió egyik illetékese is kijelentette: a közösség szükség esetén szintén piacra dobja üzemanyag-tartalékát. Az EU benzintartaléka augusztusban még 121 napra volt elegendő, egyes tagországokban – például Nagy-Britanniában, és az AFP szerint Magyarországon is – azonban mára a 90 napos, kötelezően előírt mennyiség alá süllyedt a szint. Németországban tegnap a Total-benzinkutakon három eurócenttel emelték az üzemanyagok árát.
Célzott csapás? Ha igazuk van azoknak a tudósoknak, akik szerint a hurrikánok a globális felmelegedés következményeiként váltak ilyen pusztítóvá, akár sorsszerűségnek is felfogható, miért pont az olajtermelő térséget éri pusztulás. Az általános vélemény szerint ugyanis a szélviharokat tápláló globális felmelegedés a fosszilis energiahordozók mértéktelen fogyasztásának tudható be. Zágoni Miklós fizikus a Magyar Televíziónak elmondta: egy döbbenetes folyamat elején vagyunk, s pár éven belül a jelenlegi ötfokozatú hurrikánskálát ki kell bővítenünk.
Megdöbbentő adatok láttak napvilágot a migránsbűnözésről
