Az elit forrásai

2005. 11. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Formálódik a Nemzeti fejlesztési terv. A terv annyiban nemzeti, hogy a nemzet többségének szerez újabb szenvedést és nyomorúságot, a fejlesztési jelzőt pedig azzal érdemelte ki, hogy burjánzik, mint a rákos daganat. A terv kifejezés stimmel. Szerencsére, mert még csak ködös elképzelés (az agyrém pontosabban ragadja meg a lényegét), és nem kiteljesült valóság. Minden eddigi kártétele ellenére még leállítható és felváltható egy olyan tervezettel, amelyik valójában a nemzet fejlődését célozná és segítené. Sajnos még egy ideig a Gyurcsány-féle (vissza)fejlesztés blöffjeit kell elviselnünk, az infantilizmusnak, a lopott ötleteknek és a mániákus hatalomvágynak ezt a különös katyvaszát, amiből egy normális társadalomban pszichiátriai diagnózis születne, nem kormányprogram.
Felszólalt a miniszterelnök a Magyarország Európában című, zártkörű konferencián, de ott sem mondott okosabbakat, mint a nyilvánosság előtt szokott. Kijelentette: a formálódó nemzeti fejlesztési terv forrásait a szegények felemelésére és az elöl haladók támogatására kell fordítani. Szerinte a felemelt szegényekből így lesz középosztály, az elit támogatása pedig munkahelyek teremtésével járna, új piacokat nyitna, s a civil társadalomban is megerősödnék a karitatív jóakarat.
Természetesen a szegények, elesettek, lemaradók támogatása, felemelése az állam egyik, ha nem a legfontosabb feladata, amenynyiben efféle vágyak feszítik a miniszterelnök lelkét, együtt érzünk és egyetértünk vele, mi több, még az együttműködésre is hajlamosak lennénk. De az elitet, a leggazdagabbakat minek támogatnánk? Azért, mert megszokták? Hiszen támogatták már őket eleget, abból gazdagodtak meg. S mint tapasztaltuk, az „elöl haladók” mohók és telhetetlenek, a teljes nemzeti vagyonnal sem érik be, ha őket támogatjuk, a szegényeknek semmi nem jut. S a legkínzóbb kérdés; ki támogatná egyszerre a szegényeket meg a gazdagokat? Nyilván a középosztály. A végsőkig kizsigerelt, a „kifinomult” baloldaliak által lenézett, megvetett, rendszeresen megalázott középosztály. Ki más? Az a középosztály, amelyiknek jelentős része éppen csak a létminimum szintjén tengődik, de mégis zsarolható, megsarcolható, kifosztható, mert dolgozik, tanul, küzd, mert van még emberi tartása, értékrendje, s számos illúziója az igazságról, szolidaritásról, kötelességről, felelősségről. Gyurcsány azt is mondhatná, ezentúl csak azokat támogatja az állam, akik nem munkából élnek, de az rosszul venné ki magát, s a végén a szegények nem akarnának kiemelkedni középosztálybelivé.
A polgári kormány (tehetségtelen populisták gyülekezete) a szegények mellett a középosztályt is támogatta, a maga korlátozott lehetőségei szerint. (Magyarán: a realitásoknak megfelelően.) Gyurcsány a könyvében „cáfolhatatlan eszmefuttatással” ízekre szedi ezt az elképzelést. „A magyar jobboldal (…) abból a hitből indult ki, hogy a javuló anyagi helyzetű felső középosztályok növekvő jövedelme majd automatikusan »lecsorog« az alul lévőkhöz. Az elmúlt évek, enyhén szólva, nem igazolták e várakozás megalapozottságát.” Gyurcsány „elemzése”, az ő szófordulatával élve, enyhén szólva, téves. A középosztály, a magyar kis- és középvállalkozó a legnagyobb munkaadó, ez a réteg több munkaerőt alkalmaz, mint az állam és a multik együttvéve. Ám a Gyurcsány által vizionált igazságos, bátor, biztonságos társadalomban a maga életerejéből táplálkozó középosztály csak arra való, hogy dotálja a felső tízezer költekezéseit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.