Szakértők úgy vélik, a francia CECAB-csoport megjelenése a magyar piacon komoly befolyással lesz a konzervipar szereplőire, valamint a beszállító termelőkre. Mindamellett azt is mutatja, hogy a piaci folyamatokat a Globus sem kerülhette el, hiszen a vállalat tavalyi négymilliárdos vesztesége akkor is jelentős, ha egy harmincmilliárdos cégcsoportról van szó. A felhalmozódott veszteséget a Globus eltüntethette volna saját tőkeemeléssel, vagy valamely vagyontárgyának (ingatlanának) értékesítésével is, a cég azonban a harmadik lehetőséget választotta: saját magát adta el.
Az akvizíció hatásával a szakma egészének szembesülnie kell, ami minden bizonnyal meglátszik majd a Globus termeltetési szerződésein és értékesítési stratégiáján is, mert a várakozások szerint a vállalatcsoport vezető pozíciójának megerősítésére törekszik. Természetesen nem lehet kizárni, hogy a tranzakció mögött csak a piac megszerzése húzódik, és bár mindez egyelőre csak feltételezés, a folyamat adott esetben a vállalat egyes üzemeinek bezárásához is vezethet, elsősorban a társaság nagykőrösi egységét illetően. Ezt erősíthetik azok a piaci hatások, amelyek már több éve tapasztalhatók itthon és az unió egészében is: nevezetesen az olcsó távol-keleti termékek megjelenése, amelyek komoly konkurenciát jelentenek a hazai konzerv- és fagyasztott termékeknek.
Azt sem szabad elfelejteni, hogy a Globust az az üzleti kör vette meg, amely hazájában mindent megtesz azért, hogy se a francia állami cégek, se a francia magáncégek ne kerüljenek idegen tulajdonba. A Globus ráadásul francia gazdák tulajdonába került, akik elsősorban saját termelésüket tartják szem előtt, és hiába tulajdonosai egy egész Európára befolyást gyakorló konzerv- és hűtőipari konszernnek, alapvetően mégis csak saját boldogulásuk a legfőbb céljuk. A CECAB nyolcezer francia termelő tulajdonában van, árbevétele 2004-ben meghaladta az 1,35 milliárd eurót, s 31 gyárában 5800 embert foglalkoztatnak.
A Globus-csoporthoz a budapesti gyáregység, a Debreceni Konzervgyár Rt., a Békéscsabai Konzervgyár Rt., a Nagykőrösi Konzervipari Rt., a Bajai Hűtőház, a Békéscsabai Konzervgyár Rt., négy lengyel hűtőház és az osztrák Globus Konzerven- und Tiefkühlproduktions GmbH tartozik. Megkerestük a Globus képviseletét, hogy megkérdezzük őket jövőbeni elképzeléseikről, de azt a választ kaptuk, hogy erről még korai beszélni.
Próbáltunk megszólaltatni a Globusnak beszállító termelőket is, akik azonban elzárkóztak attól a kérdéstől, hogy szerintük milyen hatással lesz működésükre a francia jelenlét, mondván, most kötik a termeltetési szerződéseket. Egyikük azonban úgy fogalmazott: immár nem kell azon tűnődniük, hogyan is húzzák ki a lábuk alól a földet. Hiszen gabonát nem érdemes termelni, de repcét és napraforgót sem, mert hiányoznak a megígért biodízelüzemek. – Ha a borsó- és a csemegekukorica-termelést megszüntetik, akkor végünk van – mondta a neve elhallgatását kérő beszállító.

Meglepő fordulat a a Huszti ikrek ügyében, megszólalt a szakértő