Megkönnyebbült szlovákiai pártok

Neszméri Sándor
2006. 02. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ötven óráig tartott Szlovákia történelmének eddigi legnagyobb belpolitikai válsága. A Kereszténydemokrata Mozgalom múlt hét kedden délelőtt 10 órakor jelentette be, kilép a kormánykoalícióból, csütörtökön délben pedig Bugár Béla megbízott házelnökként már közölte, hogy a parlament egyhangú döntése alapján június 17-én választásokat tartanak az országban. Ez idő alatt gőzerővel tárgyaltak a pártok vezetői, a gyors és konfliktusmentes megoldás mégis azt sugallta, mintha számítottak volna arra, hogy a kormánykoalíció nem tudja elvezetni az országot a törvény szerint, a szeptemberi választásokig.
A kereszténydemokraták döntése meglepő volt. Közismert, hogy a mozgalom vezetői „elvi kérdésként” kezelték a Vatikánnal kötendő lelkiismereti szabadságról szóló egyezményt, elemzők szerint azonban mindez nem elég ok az ország destabilizálására és a következő választási ciklust is érintő jobboldali pártkoalíció felrúgására. A kereszténydemokraták lépésének megértését csak nehezíti, hogy maga a katolikus egyház is türelemre intett a vatikáni egyezménnyel kapcsolatban, mondván, a lelkiismereti szabadság gyakorlása a mindennapi életben bonyolult folyamat lesz, ezért össztársadalmi konszenzusnak kell kialakulnia, és pontos törvényi kereteket kell szabni bevezetéséhez. Hrusovskyék ennek ellenére kizárólag a vatikáni egyezmény elutasítását hangoztatták a távozás okaként, s érdekes módon sem eddigi partnereik, sem az ellenzék vezetői nem firtatják a valós okokat.
Talán azért nem, mert valamennyi párt – s Szlovákiában ez is ritkaság – egyként örül az előre hozott választásoknak. Dzurinda szeptemberben, a parlament válsága idején még hallani sem akart a ciklus lerövidítéséről, mondván, a sok megszorítással járó reform eredményei az idén érnek be, fontos tehát, hogy szeptemberig erről a választók is meggyőződjenek. Vladimír Meciar pedig még a mostani válság idején is tett olyan ajánlatot, hogy bizonyos feltételekkel támogatni tudják a kormányt, hogy kibírja szeptemberig. Az elemzők mégis megértik a politikusok elégedettségét. A pártpreferenciák annyira „stabilak”, hogy a ciklus lerövidítése igazából senkinek sem árt, véget vet azonban sokféle találgatásnak. Többen feltették ugyanis a kérdést, milyen áron tudott kisebbségben kormányozni Mikulás Dzurinda, voltak-e háttértárgyalások például a kormányfő és Meciar, avagy a baloldali Smer és a kereszténydemokraták között egy későbbi együttműködésről, s mindez senkinek sem tett jót.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.