A Soros-egyetemen gyűlnek össze a reformellenes akadémikusok

Konferencia az akadémiai autonómiáról címmel rendeznek konferenciát a CEU-n, a Soros György által alapított és finanszírozott Közép-európai Egyetemen szombaton. Az eseményen lényegében annak a baloldali körnek a tagjai tartanak előadásokat, amely a tudományos autonómia ürügyén támadja a kormányzati reformokat. Arató Andrásról Fleck Zoltánig főként azok jutnak megszólalási lehetőséghez, akik nem egyszer szalonképtelen vádakat, illetve jogilag abszurd ötleteket fogalmaztak meg.

2025. 05. 15. 5:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A baloldal szerint az országból már elköltözött CEU falai között tart konferenciát szombaton az a baloldali értelmiségi kör, amely évek óta a tudományos autonómia ürügyén támadja a kormányzati reformokat. Az előadók jelentős része Soros Györgyhöz, illetve a 2010 előtti baloldali kormányzatokhoz köthető – a rendezvény valójában ideológiai térfoglalási kísérlet a tudományra történő hivatkozással. A konferencia az akadémiai autonómiáról című eseményt három, politikailag is aktív szervezet – az Akadémiai Dolgozók Fóruma (ADF), az Oktatói Hálózat (OHA) és a Stádium 28 Kör – szervezi. 

A program deklarált célja az „akadémiai autonómia romlásának” vizsgálata, valójában azonban az esemény egy baloldali ideológiai erődemonstrációként is értelmezhető.

Nem véletlen, hogy a konferenciának a CEU – a Soros György által alapított és finanszírozott Közép-európai Egyetem – ad otthont. Az intézmény neve ugyanis az elmúlt években egybeforrt azzal a transznacionális progresszív ideológiával, amely a nemzetállami, szuverenista politika ellenpólusaként határozza meg magát.

Az eseményt Máté András nyitja meg az OHA képviseletében – ő évek óta a kormányellenes oktatói tiltakozások egyik szervezője, aki szerint „az illiberális állam célja a tudás feletti politikai kontroll megszerzése”. Az első előadó Enyedi Zsolt, a CEU professzora, korábbi rektorhelyettes, aki nyíltan Soros-párti állásfoglalásairól ismert. Enyedi szerint

a magyar kormány nem tekinti a tudományt autonóm értéknek, hanem pusztán eszköznek a politikai céljaihoz

– fogalmazott egy 2023-as bécsi előadásában.

Őt követi Kenesei István, a Stádium 28 tagja, akinek írásai rendszeresen jelennek meg baloldali értelmiségi fórumokon. Előadásának címe: 15 év pávatánc – egyre több karddal. A délelőtti szekció egyik legismertebb szereplője Halmai Gábor, aki 2001–2004 között a Soros Alapítvány kuratóriumának elnöke volt, majd pedig az ELTE dékánjaként tevékenykedett. Halmai a Velencei Bizottság tagjaként éveken át élesen bírálta a magyar alkotmányos berendezkedést, a 2011-es alaptörvény nemzetközi támadásának egyik kulcsszereplője volt. 

Arató András, a Klubrádió elnök-vezérigazgatója is színre lép, aki botrányba keveredett, miután nyomdafestéket nem tűrő trágár szavakkal becsmérelte Novák Katalin volt köztársasági elnököt és Varga Judit egykori igazságügyminisztert. 

A rendezvényen fellép továbbá Kováts Gergely, a Corvinus Egyetem oktatója, aki korábban a Társadalomtudományi Kutatóközpontban dolgozott. Előadásában a modellváltásokat bírálja – noha épp az általa képviselt egyetem lett a hazai reformok mintapéldája. Lőrincz Viktor és Forgács Nóra az Akadémiai Dolgozók Fóruma nevében szólal fel, míg Csaba László közgazdász a Corvinus és a HUN-REN (Magyar Kutatási Hálózat) jövőjét elemzi.

Az egyik legsúlyosabb politikai üzenet a kommentátorok közül Fleck Zoltán nevéhez kötődik. 

A jogászprofesszor Gyurcsány Ferenc egyik legfontosabb jogi tanácsadójaként működött a 2000-es években. 

A 2010-es választások óta pedig Fleck a DK háttérembereként, valamint nemzetközi jogvédő fórumok gyakori résztvevőjeként rendszeresen támadja a magyar kormányt. 2021-ben, három másik jogásszal együtt, amellett érvelt egy a Népszavában megjelent röpiratban, hogy a 2022-es választás után az esetlegesen hatalomra jutó ellenzéknek akár feles többséggel is ki kell mondania a fennálló alaptörvény semmisségét.

A konferenciát Kardos Julianna (Stádium 28) állásfoglalás-ismertetése és Péter László (ADF) zárszava koronázza meg. A zárónyilatkozatban várhatóan ismét az autonómia visszaállításáról, az „akadémiai szabadság védelméről” és az illiberális állammal szembeni fellépés szükségességéről esik majd szó.

Borítókép: A CEU főépülete (Fotó: Balaton József)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.