Támadás készül Irán ellen?

Hírösszefoglaló
2006. 02. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Brit lapértesülés szerint az amerikai védelmi minisztérium már dolgozik az iráni atomlétesítmények elleni összehangolt légi és tengeri támadás tervein. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) ellenőrei közben eltávolították a megfigyelőkamerák és a pecsétek többségét az iráni atomlétesítményekről.
Az amerikai külügyminiszter a brit lapjelentésre reagálva megerősítette, hogy Washington semmilyen eszköz alkalmazását nem zárja ki az Iránnal folytatott atomvitában. Condoleezza Rice nyilatkozatában azonban hozzátette, hogy az Egyesült Államok továbbra is előnyben részesíti a diplomáciai megoldást. Ehhez szerinte arra van szükség, hogy a Biztonsági Tanács egységesen lépjen fel, és erőteljes választ adjon Iránnak az atomfegyver megszerzését célzó próbálkozásaira. Szavai szerint erre van esély, hiszen – mint mondta – Irán egyre inkább elszigetelődik. Szavai szerint erről tanúskodik a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség február 4-i döntése is, amellyel bekapcsolta az ügy megoldásába a Biztonsági Tanácsot.
A Sunday Telegraph a Pentagon egy tanácsadóját idézve azt írta: az amerikai hadvezetés stratégái végső eszközként pusztító légi támadásokat terveznek annak megakadályozására, hogy Irán atomfegyverhez jusson; a légi akciót tengeralattjárókról indított rakéták támogatnák. A tervezők már a célpontok azonosítását végzik, a szükséges hadianyag-menynyiséget mérik fel, és a hadművelet logisztikai részletein dolgoznak, legalábbis a legnagyobb vasárnapi konzervatív brit lap szerint.
*
A katonai akció lehetősége szembeállítaná Washingtont Nagy-Britanniával, amely attól tart, hogy a támadás erőszakhullámot indítana el a Közel-Keleten, megtorlásnak tenné ki a Nyugatot, és nem is biztos, hogy megbénítaná az iráni atomprogramot. A nukleáris tevékenységről érkező értesülések, valamint Mahmúd Ahmadinezsád elnök Izrael-ellenes fenyegetőzései azonban a katonai lehetőségek újbóli felmérésére késztették Washingtont – áll a brit lap cikkében.
A Sunday Telegraph szerint a legvalószínűbb stratégia a nagy hatósugarú B2-es bombázók bevetése; ezek mindegyikét 18 tonnányi precíziós fegyverrel szerelnék fel, köztük azokkal az eszközökkel, amelyek képesek áthatolni a föld alatti bunkerek falán. A B2-esek a lap szerint Missouri állambeli támaszpontokról szállnának fel, és légi utántöltéssel érnék el céljukat. A Bush-kormányzat emellett nemrég bejelentette, hogy két éven belül hagyományos ballisztikus rakétákkal egészíti ki atom-tengeralattjárói fegyverzetét; ha ezzel időben elkészülnek, ezek az erők is részt vehetnek a támadásban.
A NAÜ ellenőrei közben eltávolították a megfigyelőkamerák és pecsétek többségét az iráni atomlétesítményekről és berendezésekről. Erre Teherán kérte az atomsorompó-egyezmény betartásán őrködő szakosított ENSZ-szervezetet, miután a NAÜ az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé utalta az iráni atomprogram ügyét. Az intézkedés akkor történt, amikor Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök szombaton az atomsorompó-egyezmény felmondásával fenyegetőzött. Az iszlám köztársaság politikája eddig az volt, hogy nukleáris erőfeszítéseit az atomsorompó-szerződés keretei között fejti ki – mondta az államfő az 1979-es iráni iszlám forradalom 27. évfordulója alkalmából rendezett teheráni ünnepség több tízezres embertömege előtt. – Ha viszont azt látjuk, hogy ők e szabályokból hasznot húzva megsértik az iráni nép jogait, akkor tudniuk kell, hogy az iráni nemzet felülvizsgálja politikáját – tette hozzá.
Az iráni elnök ismét megkérdőjelezte a holokausztot, mítosznak nevezve azt, amelynek egyetlen célja, hogy igazolja egy izraeli állam létrehozását Palesztinában.
A német államügyészség mindezzel párhuzamosan eljárást kezdeményezett nyolc személy ellen, akiket azzal gyanúsítanak, hogy illegális úton támogatták Irán nukleáris terveit. Értesülések szerint az atomtechnológiára specializált fegyverkereskedők az iráni és a líbiai titkosszolgálattal együttműködve olyan pergetőgéphez segítették Teheránt, amelyet az EU-országok nem hajlandók szállítani. A centrifugák lehetővé teszik az urándúsítást, ami az atomfegyverek előállításához is szükséges. A szövetségi államügyészség szóvivője megerősítette, a szervezet szoros kapcsolatban áll a Nemzetközi Atomenergia-hivatallal. Az atomtechnológiának kimondott „feketepiaca” van, amely a Khan-hálózat név alatt működik. Abdul Kadir Khant a pakisztáni atombomba atyjának tartják. A hazájában azóta kegyvesztett tudós bevallotta, hogy technológiai tanácsokkal látta el Észak-Koreát, Iránt és Líbiát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.