Drágul az adósság

Egyre drágábban hajlandók finanszírozni a magyar államadósságot a külföldi befektetők – figyelmeztet legfrissebb jelentésében a Bloomberg. Veres János pénzügyminiszter szerint a forintgyengülés hátterében nem magyar gazdaságpolitikai okok állnak, külföldi pénzintézetek ennek azonban éppen az ellenkezőjét állítják.

Szabó Eszter
2006. 03. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tíz hónapos csúcsára emelkedett a hároméves magyar állampapírok hozama, ami azt jelenti, hogy a külföldi befektetők egyre drágábban hajlandók hitelezni Magyarországnak – állapítja meg tegnap közzétett jelentésében a Bloomberg hírügynökség, amelynek kimutatása értelmében a március 2-án kibocsátott hároméves magyar állampapír hozama 7,17 százalékosra emelkedett a kibocsátása óta. Ebből arra lehet következtetni, hogy a csütörtökön forgalomba kerülő 70 milliárd forintnyi magyar állampapírért 252 millió forint többlethozamot kell fizetnie a magyar államnak. Idézve a legnagyobb térségi kötvényvásárló társaság, a Pacific Investment Management vezetőjének nyilatkozatát, a Bloomberg megjegyzi: úgy tűnik, a kormány nem tudja ellenőrzés alatt tartani a költségvetési hiányt.
Veres János a köztévé tegnapi adásában úgy vélekedett: a forint árfolyamát az utóbbi két hétben alapvetően nem magyar belpolitikai és nem magyar gazdaságpolitikai okok mozgatták. A pénzügyminiszter szerint a látványos forintgyengülés hátterében globális folyamatok állnak.
Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank elnöke tegnapi nyilatkozatában a nemzetközi fejlemények mellett a hazai makrogazdasági mutatókat is felelőssé tette a magyar valuta gyengüléséért. A BNP Paribas befektetési csoport tegnap arra figyelmeztetett, hogy az egyaránt jelentős külső fizetési egyensúlyhiány miatt a következő hónapokban várhatóan fennmarad a magyar forint és az izlandi korona árfolyamainak együtt mozgása. A feltörekvő piacokkal foglalkozott tegnapi számában a Financial Times is.
Eközben a Német–Magyar Kereskedelmi és Iparkamara nyilvánosságra hozta tavaszi konjunktúrafelmérését, amely szerint a magyarországi német cégek leginkább a magyar államháztartás állapota miatt aggódnak, az ebből fakadó kockázatok ugyanis jelentős bizonytalansághoz vezetnek. Az elemzésben a válaszadók mindöszsze 13 százaléka értékelte jónak hazánk gazdasági helyzetét, s a megkérdezett cégek több mint fele vélekedett úgy, hogy Magyarország nem tudja 2010-ben bevezetni az eurót.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.