Még lehetséges a tárgyalásos megállapodás Teheránnal az iráni atomprogram problémakörében – így vélekedett a háromnaposra tervezett bécsi értekezlet kezdetén a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója. Mohamed el-Baradei reményt lát arra, hogy a jövő hétre tárgyalásos megoldást tudnak találni a kérdéskörben, azonban – mint kifejtette – Iránnak teljes átláthatóságot kell biztosítania atomprogramjával kapcsolatban. El-Baradei ma vagy legkésőbb holnap terjeszti a testület elé az iráni atomprogramról készített újabb beszámolóját. El-Baradei már a múlt héten elküldte a kormányzótanácsban képviselt országoknak a beszámoló tervezetét, amelyben megállapította: a NAÜ nem tudja teljes bizonyossággal kijelenteni, hogy az iráni atomprogram kizárólag békés célokat szolgál.
*
A sajtó mindeddig arról adott hírt, hogy ha a kormányzótanács a mostani ülésén elfogadja a főigazgató új jelentését, akkor minden valószínűség szerint felkéri a Biztonsági Tanácsot arra, lépjen fel a Teheránnal támadt atomvita megoldása érdekében – jelentette az MTI. A hétfői lapok már egy másik lehetséges forgatókönyvet is ismertettek: e szerint az Egyesült Államok olyan határozati javaslatot készül a BT elé terjeszteni, amelynek alapján a testület 30 napos határidőt szabna a követelések teljesítésére, majd a határidő lejárta után diplomáciai büntetőintézkedéseket foganatosíthatna. Egy állítólagos terv szerint Irán a NAÜ ellenőrzésével kísérleti jelleggel és csak kis mennyiségben foglalkozhatna urándúsítással, míg az ipari méretű dúsítást külföldön végeznék. El-Baradei a politikai egyetértés kialakítását nevezte az egyetlen lehetséges megoldásnak, ezért felszólította Iránt, hogy térjen vissza a tárgyalásokhoz.
A főigazgató szavaira reagálva a perzsa ország bécsi nagykövete ugyanakkor leszögezte, hogy Teherán semmiféle rugalmasságra nem hajlandó atomkutatási és urándúsítási programja tekintetében. Ali-Aszghar Szoltanijeh mindamellett úgy vélte, hogy lehetséges a megegyezés a vitás kérdésekben.
Amennyiben kedvezőtlen döntés születik, Irán nagy méretekben folytatja az urándúsítást – közölte vasárnap a közép-ázsiai ország főtárgyalója, Ali Laridzsáni. Kijelentette, országa nem hagyja abba a nukleáris kutatást és fejlesztést, ugyanakkor kész elfogadni valamilyen ütemtervet.
Több megfigyelő szerint azonban a harciasabb washingtoni politikusok iraki mintára már meg is írták az Irán elleni katonai forgatókönyvet. A brit The Guardian tegnapi cikke szerint például John Bolton, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete brit képviselők előtt a legnagyobb határozottsággal beszélt arról, hogy a katonai megoldás lehetőségével is számolni kell, ha a diplomácia eszköztára kimerülne. Nagyon fontos, mondta a keményvonalas neokonzervatív diplomata, hogy Irán tisztában legyen ennek az opciónak a súlyával. A lap azt írja, az iraki háborút megelőző helyzetre emlékeztet az is, hogy Washington ismét megosztott: a külügyminisztérium és a CIA ellenzi, a Pentagon és a Boltonhoz hasonló „héják” társasága támogatja az Irán elleni csapást. Más forrásokból úgy tudni, az Egyesült Államok megint csak „bizonyítékokkal” áll majd elő, amelyek révén lerántanák a leplet a titkos iráni atomprogramról. Irak esetén az ehhez hasonló prezentáció hamisnak bizonyult, ráadásul ha Irán folytat is ilyen tevékenységet, azt szinte biztos, hogy több, egymástól távol eső „bázison” teszi, a hegyek gyomrába zárkózva, így kizárólag légitámadásokkal lehetetlen lenne a perzsa ország térdre kényszerítése.

A hely, ahová a napfény nem csak ablakon át érkezik