Önkéntes beolvadás Erdélyben

Több száz erdélyi magyar katolikus tiltakozik a gyulafehérvári főegyházmegye terve ellen, amely szerint beolvasztanák az egyház papneveldéjét a kolozsvári Babes–Bolyai Tudományegyetembe. Az egyház és a felsőoktatási intézmény vezetői között nemrég született elvi megállapodás értelmében a gyulafehérvári szeminárium ősztől az egyetem részévé válna, megőrizve viszont az egyház autonómiáját.

2006. 08. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyesek máris dideregnek, holott még nincs hideg – kommentálta a kolozsvári Krónika napilapnak Potyó Ferenc, a gyulafehérvári főegyházmegye általános érseki helynöke a katolikus hívek által a napokban indított tiltakozási akciót. Aláírás-gyűjtési kezdeményezésükkel az erdélyi magyar katolikusok azt kívánják megakadályozni, hogy a XVIII. században az egyház által létrehozott Gyulafehérvári Római Katolikus Hittudományi Főiskola betagozódjék a kolozsvári Babes–Bolyai Tudományegyetembe (BBTE). Az elképzelés hosszú ideje szerepel terítéken, a római katolikus egyház és a BBTE vezetősége azonban a napokban elvileg már megegyezett a szeminárium integrálódásáról. Jakubinyi György érsek elsősorban anyagi indokokkal magyarázza a beolvasztás szükségességét, a gyulafehérvári teológia ugyanis óriási terhet ró az egyházra. A papnevelde fenntartása évente hétmilliárd régi lejbe (53 millió forint) kerül, és miután magánegyetemként működik, a költségvetést saját forrásból kell fedeznie az egyháznak. Másik szempont, hogy a BBTE-vel kötendő megállapodás nyomán a katolikus szemináriumot elvégzett papok a román állam által elismert oklevelet kapnának, így nem kényszerülnének abba a megalázó helyzetbe, hogy egy hittanárképzőt végzett fiatallal szemben hátrányos megkülönböztetésben részesüljenek a hitoktatás terén. Egyébként ma jószerint valamennyi romániai egyház valamilyen állami egyetem keretén belül képezi papjait, ez alól csak a kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet, illetve a gyulafehérvári és a iasi katolikus teológia képez kivételt. A gyulafehérváriak és a kolozsvári felsőoktatási intézmény között jelenleg az a megoldás körvonalazódik, hogy a papnevelde az integráció után megőrizné függetlenségét, viszont a jelenlegihez képest „stabilabb” tanári gárdát kellene biztosítania. Másrészt az egyház leszögezte: csakis akkor írja alá a végleges megállapodást, ha a BBTE garanciát nyújt az egyházi autonómia biztosítására.
A katolikus hívek azonban elutasítják, hogy a nagy múltú hittudományi főiskola egy állami tanintézet részévé váljék. Nyílt levelükben – amelyet a Bolyai egyetem visszaállításáért küzdő Bolyai Kezdeményező Bizottság is támogat – Márton Áronnak, Erdély nagy püspökének 1948-ban a Magyar Népi Szövetségnek írt levelét idézik, amelyben felszólalt a felekezeti oktatás állami rendszerbe történő beolvasztása ellen, és az önálló egyházi iskolarendszer mellett tette le a garast. Az eddig több mint kétszáz aláírással ellátott felhívás leszögezi: az erdélyi római katolikus hívek soha nem fognak belenyugodni abba, hogy „a bástyaként megmaradt egyházi intézmény, a papnevelde, amely közösségünk anyagi áldozatvállalása árán a kommunizmus nyomásának is ellenállt, most önként feladja függetlenségét, amikor a megoldás más útjait kereshetné”. Az aláírók úgy vélik, a lépés súlyossága a Bolyai egyetem elvesztéséhez hasonlítható, szöges ellentétben áll Márton Áron örökségével; emellett különösen súlyosnak tartják, hogy az intézményt a magyar közösség akaratának semmibevételéről elhíresült Babes–Bolyai Tudományegyetembe akarják beolvasztani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.