Befektetők várnak a Lipótra

Az Országos Neurológiai és Pszichiátriai Intézet épülete csak egészségügyi feladatokra hasznosítható – hangzott el azon a szombati fórumon, amelyet a bezárásra ítélt intézmény megmentéséért szerveztek. A hírek szerint angol befektetők szeretnék megvásárolni a 22–25 milliárd forintot érő ingatlant.

Dénes Zoltán
2007. 03. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az eredeti tervek szerint három szempontból járták volna körül szakértők az Országos Neurológiai és Pszichiátriai Intézet (OPNI) bezárásának kérdését. Az ott dolgozó orvosok és ápolók jövőjéről azonban nem eshetett szó, mert a neves építészek és közgazdasági szakértők részvételével megtartott fórumon egyetlen érintett orvos sem vett részt. Lapunk információi szerint mindez azzal magyarázható, hogy a részvételt megtiltották nekik, vagy legalábbis nem javasolták. Pedig a bezárásról szóló döntés nyomán egyáltalán nem tisztázott, hogy mi lesz a sorsa az ott kezelt mintegy 800 betegnek, illetve az intézményben dolgozó 160-170 orvosnak és 550 egészségügyi dolgozónak.
Az OPNI épületeiről szólva Koszorú Lajos építész a fórumon elmondta: három éve kaptak megbízást arra, hogy elkészítsék a terület szabályozási tervét. A ma érvényes jogszabályok szerint szállodát nem lehet a telken építeni. Az intézet környezetét a Pest megyei, a fővárosi és a kerületi szabályozási terv is különleges területként kezeli, amelyen csak egészségügyi intézmény működhet. Emellett az Egészségügyi Minisztérium érvényben lévő rendelete sem engedi, hogy rendeltetésétől eltérően hasznosítsák az OPNI épületét. További – igaz, csak három évre szóló – védelmet jelent a más elképzeléseket dédelgető befektetőkkel szemben, hogy az önkormányzat változtatási tilalmat rendelt el a területre. Az építészek ezekre az akadályokra azért hívták fel a figyelmet, mert az egészségügyi tárca továbbra sem nyilatkozik arról, mi a célja a nagy értékű ingatlanokkal. Olyan lapinformációk is napvilágot láttak, hogy angol befektetők ugrásra készen várják a telek eladásáról szóló hirdetés megjelenését. Az ingatlanszakértők szerint legalább 22–25 milliárd forintot ér.

Szétvert szellemi műhely. Az egészségügyi reform egyrészt azért kezdődött, hogy koncentrálják a gyógyító erőket, másrészt hogy korszerű betegellátásra nyíljon mód, és mindezt olcsóbban tudják megvalósítani – mondta Rigó Péter, az OPNI pszichiáter főorvosa a Klubrádió szombat reggeli műsorában. Mint mondta, Lipótmezőn ezzel szemben most 140 éves szellemi műhelyt vernek szét úgy, hogy a bezárás előtt három héttel még nem tudható, hogy a 6-8 helyre betuszkolt betegek milyen körülmények közé fognak kerülni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.