Ellenállnak Molnár Lajos döntésének

Nem engedi bezárni a 311 ágyas szikszói kórház aktív részlegeit a Borsod megyei önkormányzat, hiszen a leépítéssel mintegy 67 ezer ember érdekeit sértené a szaktárca. – Úgy tűnik, kőkemény, ám megalapozatlan politikai döntést hozott Molnár Lajos, mert ha a miniszter a realitás talaján maradt volna, most máshogy nézne ki a magyar kórházleépítést ábrázoló térkép – közölte tegnap Ódor Ferenc, Borsod közgyűlésének fideszes elnöke.

Tolcsvai L. László
2007. 03. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ódor Ferenc úgy véli, a megyei önkormányzatok anyagi támogatásának törvénytelen megcsorbítása – vagyis hogy nem kaphatnak kiegészítő működési támogatást a megyék – immár jól jelzi a dühös politikai hozzáállást az októberi vesztes választás miatt, viszont a lakosság gyógyulásához való jogának korlátozása alkotmány- és emberellenes cselekmény. A borsodi megyegyűlés elnöke kijelentette: a kormányzati szándék ellenére nem engedik bezárni a szikszói intézmény műtétes osztályait, ugyanis a szintén megyei fenntartású miskolci kórház – ahová 80–100 kilométerről irányítanák át a betegeket megfelelő közlekedési infrastruktúra nélkül – máris túlterhelt, miközben havi 150 millió forinttal csökkentették támogatását.
– A miniszterelnök által is támogatott kórház-leépítési akciót abszolút indokolatlannak tartom Szikszó esetében, s miután egy Komárom megyényi régió 67 ezer lelkes lakosságát próbálják megregulázni, nem engedhetem meg, hogy a határozatot végrehajtsák – közölte Ódor Ferenc. – Az ország egyik leghátrányosabb helyzetű vidékéről van szó; ráadásul a miniszter által kijelölt 55 kilométeres sugarú körből, amelyben a korábbi tervek szerint legalább egy aktív kórháznak kellene működnie, mintegy 17 ezer ember esne ki. Nem beszélve arról, hogy az 1929-ben épült intézményt az Orbán-kormány idején másfél milliárd forintért felújítottuk, s az európai színvonalú betegellátó centrum kihasználtsága messze meghaladja azt a szintet, amiről Molnár Lajos beszélt – fűzte hozzá.
Orgován József, az intézmény szakszervezeti vezetője szerint teljes a káosz az orvosok és a szakápolók, asszisztensek körében, hiszen nem tudják, mi lesz a sorsuk. Szerinte a kormánynak és a miniszternek először gondolkodni kellene, azután reformálni rombolás helyett.
A szikszói kórház igazgatója, Tiba Sándor a fenntartó segítségére számít, hiszen szerinte Ódor Ferenc a biztosíték az intézmény aktív jellegének megtartására. Csiba Gábor, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Oktatókórház főigazgató főorvosa kijelentette – ugyancsak megyei fenntartású betegellátó centrum lévén –: amennyiben szükséges, természetesen segít Szikszón a saját anyagi gondjai ellenére. Konkrétumokról ugyan nem beszélt, annyit azonban elárult, valamilyen fúziós megoldásban látja a jövőt, szerződéses formában.

Bírósághoz fordulnak. A bajai kórházat működtető önkormányzat jogi lépéseket tesz az ágyszám-átalakítás miatt. – Elhatároztuk, hogy a Molnár Lajos-féle csomag miatt a Fővárosi Bírósághoz fordulunk, ezen túlmenően pedig nem fogjuk szolgai módon aláírni az egészségbiztosító által tett ajánlatot, hanem tárgyalni fogunk – jelentette ki Révfy Zoltán, Baja polgármestere.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.