A bukaresti helyzet elmérgesedésével egy időben a magyar államfő Maros megyében megkezdte négynapos nem hivatalos erdélyi látogatását. A Köztársasági Elnöki Hivatal tájékoztatása szerint egyébként Sólyom László nem politikai okból marad távol március 15-én a budapesti állami ünnepségtől. Cáfolták azt is, hogy az államfőt helyettesíteni kellene a zászlófelvonás engedélyének megadásához, mivel erre csak akkor lenne szükség, ha az elnök jogi és nem protokolláris hatásköre gyakorlásában tartósan akadályoztatva lenne.
A Tariceanu-kabinet tegnapi rendkívüli ülésén a román kormány tagjainak kevesebb mint fele hagyta jóvá azt a sürgősségi rendeletet, amely a „nem megfelelő belpolitikai légkörrel” indokolja az eredetileg május 13-ra kiírt megméretés elhalasztását. A román miniszterelnök korábban úgy vélekedett: az EP-választások zökkenőmentes megrendezését kifejezetten veszélyezteti, hogy az államfő népszavazást kíván kiírni az egyéni választókörzetes szavazási rendszer bevezetéséről, az ellenzék pedig ugyancsak referendum útján próbálkozik Traian Basescu tisztségéből történő felfüggesztésével.
*
A tegnapi kormányülés rendkívül feszült körülmények között zajlott, amelyen újból előtérbe kerültek az államfő és a miniszterelnök közötti kibékíthetetlen ellentétek. Noha Tariceanu indokolatlannak nevezte Basescunak a kormányülésen való részvételét beharangozó szándékát, az államelnök alkotmány adta jogaira hivatkozva mégis megjelent a Victoria-palotában, és az EP-választások eredeti menetrendjének tiszteletben tartására szólította fel a kormány tagjait. Calin Popescu Tariceanu ezek után is hajthatatlannak bizonyult, sőt azzal vádolta az elnököt, hogy „szorgosan” hozzájárult a jelenlegi bukaresti kormánytöbbség szétrombolásához. Traian Basescu később indokolatlannak nevezte Tariceanu döntését.
A kormányülést követően válságtanácskozást tartott a hárompárti koalíció legbefolyásosabb alakulata, a Demokrata Párt. Emil Boc pártelnök bejelentette: a választások halasztását kimondó rendeletet a kormányfő egyoldalú döntésének tekintik, ezért a demokrata miniszterek nem hajlandók ellenjegyezni a dokumentumot. Boc egyúttal azzal vádolta Tariceanut, hogy a halasztással nem a 2004-ben hatalomra került liberális–demokrata szövetség (amelynek mindkét politikus társelnöke – a szerk.), hanem az ellenzék érdekeit tartotta szem előtt, és hozzájárult a politikai válság elmélyítéséhez. Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke, kormányfőhelyettes egyébként a halasztás ellen foglalt állást, szerinte azonban a szövetség nem akadályozhatta meg a miniszterelnök döntését. Szilágyi Zsolt, Tőkés László kampányfőnöke úgy vélekedett: a brüsszeli mandátumért függetlenként induló református püspök támogatottságát nem befolyásolja, hogy májusban vagy ősszel tartják az EP-választásokat Romániában.
Eközben Sólyom László köztársasági elnök tegnap Erdélyben megkezdte négynapos magánlátogatását. Az államfőt Lokodi Edit, a Maros megyei képviselő-testület elnöke és Csegzi Sándor alpolgármester fogadta a marosvásárhelyi repülőtéren, ahonnan Sólyom László a kommunizmus idején vízzel elárasztott Bözödújfalura látogatott. Az este folyamán a köztársasági elnök egyórás sétát tett a szovátai Medve-tónál, felkereste a helyi Teleki Oktatási Központot, majd megbeszélést folytatott a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége vezetőivel. Megfigyelők szerint Sólyom a konszenzuskeresés jegyében látogat Erdélybe, hiszen vizitje során egyaránt tárgyal Markó Bélával és Tőkés Lászlóval.
továbbiak a 3., vezércikk a 7. oldalon
Tömegkarambol az M7-esen Székesfehérvárnál