A globális felmelegedés miatt néhány évtizeden belül emberek milliárdjainak kell szembenézni az ivóvíz hiányával, a tengerszint emelkedése pedig minden évben otthonuk elhagyására kényszeríti majd a partvidéken élők nagy részét – állítják a világ vezető klimatológusai, akik a jövő hónapban Brüsszelben találkoznak, hogy összeállítsák a lehető legpontosabb képet a riasztó jövőről.
Az AP szerint a több mint ezer tudós megállapításait összegző tanácskozáson elhangzik, hogy elsősorban Afrikában és Ázsiában több mint hárommilliárd embert fenyeget majd vízhiány a század utolsó harmadában. Az északi félteke országaiban az éghajlatváltozás kezdetben élelmiszerbőséget hoz, 2080 körül azonban a szárazság miatt már százmilliókra vár éhínség. Európa nagy gleccserei összezsugorodnak, a kisebbek pedig 2050-ig eltűnnek, s már száz év sem kell ahhoz, hogy a kontinensen élő növényfajták fele kipusztuljon. Számolni kell a trópusi betegségek elterjedésével is. A kutatók szerint 2050-ben sarki medvéket legfeljebb az állatkertekben láthatunk, viszont a kártevők elszaporodnak.
Brüsszelben, a tanácskozás helyszínén az Európai Unió vezetői néhány napja állapodtak meg abban, hogy az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását 2020-ig tovább kell csökkenteni, akkor azonban még nem ismerték az éghajlatkutatók legfrissebb következtetéseit.
A tudósok 2001-ben még csak a távoli jövőbe helyezték a globális felmelegedést, s a közeljövőben csak regionális hatásokra számítottak – emlékeztetett az AP, amelynek a most nyilatkozó kutatók elmondták: az aggasztó folyamat sokkal gyorsabb, mint azt korábban gondolták.

Elképesztő, mit mondott a tárgyalásán a karateedző, aki felrúgott egy fiút a szolnoki kalandparkban