Több mint félmilliárd dollárra rúg annak a tizenegy magyar üzletembernek az összvagyona, akiket Románia háromszáz leggazdagabb embere között tart számon a bukaresti Capital című hetilap. A gazdasági-pénzügyi kiadvány által évente összeállított, a legtehetősebb romániaiakat felsorakoztató toplistán 220-230 millió dollárra rúgó vagyonával hosszú ideje Teszári Zoltán bizonyul a legtöbb pénz fölött diszponáló erdélyi magyarnak. (A leggazdagabb románnak több mint egymilliárd dollárjával az Olaszországban élő Iosif Constantin Dragan üzletember számít.) A nagyváradi származású, a nyilvánosságtól teljesen elzárkózó Teszári népmesébe illő története 1991-ben azzal kezdődött azzal, hogy húszévesen felcsapott fagylaltárusnak a Sebes-Körös-parti városban. Egyszerű utcai bódéja ostya- és fagylaltporgyárrá terebélyesedett, később azonban megunhatta az élelmiszeripart, mert átnyergelt a kábeltelevízió-piacra. Nem bánta meg: RCS&RDS nevű cége jelenleg Romániában, Magyarországon és Szlovákiában több mint egymillió előfizetőt lát el kábeltelevízióval és internetkapcsolattal. Ugyancsak „lent”, mégpedig kolozsvári taxisofőrként kezdte a jelenleg hatvanmillió dollár fölött diszponáló Urasi Béla, aki persze nem a bérfuvarozásból, hanem szintén a kábelszolgáltatásból és távközlésből gazdagodott meg. Becslések szerint hárommillió eurós, a kincses városi botanikus kert közelében fekvő luxuslakása a legdrágább Erdélyben. Több lábon áll a leggazdagabb romániai magyar politikus, Verestóy Attila, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség szenátora, aki – hírhedt politikai befolyásán kívül – a fa- és élelmiszeriparban, az értéktőzsdén és ingatlanberuházásban érdekelt cégeinek köszönheti 54 millió dolláros vagyonát. Egyetlen év alatt sikerült ötvenmillió dollárra megdupláznia tavaly a „családi kasszát” a mobiltelefon-forgalmazásban utazó Fodor házaspárnak, míg a kézdivásárhelyi Szarvadi család a háztartásigép-eladásból „kapart össze” 40 milliót.
A tehetős erdélyi magyarok közül vitathatatlanul a csíkszeredai Kurkó János György a legexponáltabb, és az anyaországban is legismertebb figura. Persze nem azért, mert a ’90-es évek elején egy magyarországi autószerelő-műhely alkalmazottjaként kereste kenyerét. Az idegenforgalomból és az ingatlanbefektetésből 23 millió dolláros vagyonra szert tett székely vállalkozó többnyire arról nevezetes, hogy az általa alapított és támogatott Csíkszeredai HC jégkorongcsapat az idén a romániai bajnokságban a harmadik, a magyar juniorbajnokságban pedig második helyen végzett. Kurkóról köztudott: oroszlánrésze volt a csíki keresztapaként elhíresült Csibi István maffia típusú hálózatának felszámolásában.
A Kolozsváron megjelenő Szabadság napilap egyébként rendszeresen bemutatja a nem dollármilliomos, ám számottevő karriert befutott romániai magyarok életútját. A Találkoztam sikeres erdélyi magyarokkal című rovat nemrégiben a Tasnádi házaspárról közölt riportot, ők húszéves budapesti „szerencsepróbálás” után telepedtek vissza a kincses városba. Otthon indított, szülővárosukban úttörőnek számító vállalkozásával Tasnádi Tibor és Ildikó luxuslimuzinokat ad bérbe esküvőkre, városnézésre, más rendkívüli eseményekre. Mindketten azt vallják: képtelenek voltak megszokni a határon túli magyarokat sok esetben másodragúként kezelő anyaországi közeget, és meggyőződésük, hogy az igazi sikert szülővárosukban valósíthatják meg.
Menczer Tamás: Mi lesz így velünk?!