Kálmán András, Dunaújváros MSZP-s polgármestere tegnap a Nap-keltében azt állította, hogy az önkormányzatot semmilyen kár nem érte a lapunk által feltárt Hankook-botrány során, ezért megalapozatlan a Dorkota Lajos fideszes képviselő által hűtlen kezelés gyanújával tett feljelentés. A polgármester tegnap a Népszavának is nyilatkozott. Itt azt hangoztatta, hogy a Dorkota által vélt milliárdos haszon „alapvető számítási tévedéseken alapulhat”, ugyanis négyzetméterenként 300 forintba került a művelés alóli kivonás, 2500-ba a teljes víz-, gáz-, villany-, csatornaközmű és az út kialakítása. – Enélkül nem alakulhatott volna ennyi idő alatt „világszínvonalú” ipari parkká egy üres szántóföld – fogalmazott Kálmán, hozzátéve, a beruházás beszámolóját a jobboldali többségű közgyűlés korábban elfogadta. A polgármester azt is kijelentette, hogy nem az önkormányzat látta el infrastruktúrával azt a húszhektáros területet, amit utóbb apportáltak a négy magánszemély által jegyzett Pentele Projekt Kft.-be.
A dokumentumokból azonban megállapítható: az önkormányzat saját költségén, 12 millió forintért végeztette el a közműfejlesztéshez szükséges tervezési feladatokat, még mielőtt a Pentele megszerezte volna az önkormányzati tulajdont. Ezenkívül 15 milliót fordított arra, hogy a területen a villamosenergia-hálózat 120 kilovoltos szükséges fejlesztését megvalósítsa, s további ötmilliót fizetett ki Dunaújváros Rácalmás önkormányzatának azért, hogy a területet ipari övezetté sorolja át. A város által viselt költségeknek azonban még nincs vége, s úgy tűnik, hogy a kár ennél még nagyobb. A dokumentumokból ugyanis eddig azt lehetett megállapítani, hogy még mielőtt átadta volna az ingatlant a Pentele Kft.-nek, Dunaújváros 30 millió forintot fordított arra, hogy a területet a művelés alól kivonják. A polgármester azonban most maga ismerte el, hogy a termőföld művelés alóli kivonásának költsége 300 forint volt négyzetméterenként. Vagyis 20 hektárra számolva ez nem 30, hanem 60 millió forint. A polgármester tehát egy jóval nagyobb kárt ismert el, mint ami eddig megállapítható volt. Ez az öszszesen 92 millió forint tehát Dunaújváros tényleges káraként kimutatható, ám ezenkívül megközelítőleg 250 milliós vagyoni hátrányt okozott az, hogy amikor a Pentele eladta a Hankooknak az ingatlant, akkor az önkormányzat már nem volt tulajdonos a társaságban.
A városvezető a köztévében arról is beszélt, hogy a Pentele felkérésre jelent meg ebben az ügyletben, miután szerinte kiderült, hogy nagyobb összeget kell betenni a beruházásba, mint amennyivel az önkormányzat rendelkezik. – Ezért kerestünk olyan sikeres ingatlanbefektetőket, akik már bizonyítottak a városban – fogalmazott Kálmán András. (Kálmán a Magyar Rádiónak kedden még azzal magyarázta a Pentele helyzetbe hozását, hogy az önkormányzat cége, az Innopark Kht. nem tudott megállapodni a mintegy 200 földtulajdonossal ingatlanaik eladásáról.)
A polgármesternek ezen szavait az a szerződés cáfolja, amelyet egy ipari park kialakítására a dunaújvárosi önkormányzat Rácalmással kötött, s amelyben a város arra vállalt kötelezettséget, hogy legalább 100 hektárnyit megvásárol abból a területből, ahol a beruházás meg fog valósulni. Amennyiben tehát a dunaújvárosi önkormányzatnak a földek megvásárlására nem lett volna pénze, úgy ezt a kötelezettséget nem vállalhatták volna.
A polgármester azt is közölte a Nap-keltében: azért kapott felhatalmazást, hogy egy személyben járjon el, mert szorosak voltak a határidők, és tavaly februárra tető alá kellett hozni az ügyletet. Kálmán András szerint nem sértettek meg semmilyen törvényt. „Ez egy szokásos magyar történet, hogyan lehet elrontani valami jót” – ezekkel a szavakkal védte meg a botrányos beruházást az MSZP-s polgármester.
A rendőrség feltehetőleg ezt nem így gondolta, hiszen olyannyira megalapozottnak találta a feljelentést, hogy feljelentéskiegészítés nélkül, azonnal elrendelte a nyomozást.

Menczer: A teljes magyar dollármédia cinkos, támogatnak egy hazaárulót – videó