Pluszjövedelem helyett kirúgás

Botrányok közt kifullad az egészségügyi reformnak nevezett ámokfutás, amibe a kormány bele fog bukni – jelentette ki Cser Ágnes, az Egészségügyi Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke azon hír kapcsán, hogy a hatvani kórházból – amelyet már magáncég működtet – 130 dolgozó elbocsátását tervezik. Hangsúlyozta: a szakszervezet minden jogi eszközzel fellép a dolgozók védelmében az ellen, hogy az egészségbiztosítási pénztár állami vagyona magáncégeknek termeljen profitot.

Szarka Ágota
2007. 04. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Százharminc dolgozó elbocsátását tervezi a hatvani Albert Schweitzer Kórház, amelynek üzemeltetését az önkormányzati választások előtti utolsó testületi ülésen adta magánkézbe a szocialista vezetőségű és többségű képviselő-testület. A Heves Megyei Hírlap azt közölte: a leépítés a műszaki és adminisztrációs alkalmazottak, szakdolgozók mellett orvosokat is érint. Máris 29 dolgozóval, közöttük hat orvossal közölték, hogy nem tartanak igényt a munkájukra. Dolecsek Miklós, az orvosi kamara helyi elnöke szerint elkeserítő az intézményben a hangulat – írja a lap.
A hatvani kórház „magánosítása” annak idején nagy port vert fel: mind az ellenzéki képviselők, mind a szakma, mind a polgárok kifejezték tiltakozásukat – hiába. A mintegy 100 ezer ember ellátásáért felelős és legalább 10 milliárd forintot érő kórház működtetését mindennemű pályáztatás és közbeszerzési eljárás nélkül, ingyen adták át a Hospinvest Zrt.- nek, Érsek Zsolt szocialista polgármester elképzeléseinek megfelelően – annak ellenére, hogy Kiskunhalason a cég befektetői működését felhalmozott adósságok és botrányok kísérték.
A Figyelő ígéreteikről tudósítva azt írta: a cég mintegy egymilliárd forintos korszerűsítést hajt végre, létrehoz egy sürgősségi osztályt, valamint a dolgozókat változatlan jövedelemmel átveszi. Sőt pluszjövedelmeket is kilátásba helyeztek számukra. Ezzel szemben a hírek szerint még olyan helyi vállalkozó is akad, akinek 20 ezer forintját sem tudja kifizetni a „befektető”. Horváth Ágnes egészségügyi miniszter még államtitkárként üdvözölte és követendő példaként állította be a hatvani változásokat. Most éppen az ő nevével is fémjelzett egészségügyi reform megszorításaira hivatkozva bocsátanák el a dolgozók mintegy negyedét.
Cser Ágnes, az EDDSZ elnöke elmondta: még a magánosítás előtt kifejtették súlyos aggályaikat, amelyek most beigazolódnak. Több pert is indítottak a polgármester, a képviselő-testület ellen, ezek folyamatban vannak. A legfelsőbb nemzetközi fórumokig is elmennek a közösségi tulajdon, a dolgozók védelme érdekében – fogalmazott.
Szabó Zsolt, a képviselő-testületben kisebbségben lévő Fidesz frakcióvezetője hangsúlyozta, borítékolni lehetett a történteket. Profitot csak úgy lehet termelni, ha szűkítik a szolgáltatásokat, összevonásokat, leépítéseket hajtanak végre. A „piacosítás” viszont az ellátás színvonalát csökkenti, az önkormányzat terheit növeli. Ugyanis azoknak a dolgozóknak, akik a működésbe adáskor nem írták alá az új szerződést, önkormányzati forrásokból is fizették a végkielégítését. A most utcára kerülő 130 munkatárs szociális ellátása szintén őket terheli majd – húzta alá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.