A katonák bankkártyáját a parancsnokok veszik át, hogy felvegyék a fizetésüket. Az érintett katonák papíron a fronton vannak, valójában azonban nincsenek.
A háború utáni válságok veszélye
Demkó Attila a délszláv háború tapasztalataira utalva hangsúlyozta, hogy sok probléma áttolódik a háború utáni időszakra. A fronton a fizikailag épen maradt katonák is súlyos mentális sérüléseket szenvednek el, aminek következtében megnehezül a reintegrációjuk a civil életbe. Ez megnöveli annak az esélyét, hogy belőlük zsoldosok vagy bűnözők lesznek a háború után. Emellett rengeteg drog és alkohol van jelen a harctéren, ami tovább súlyosbítja a helyzetet. Demkó figyelmeztetett, hogy Európa sem engedheti meg magának, hogy a felfegyverzett veteránok európai bandákba szivárogjanak be.
Nagyon nehéz lesz a békére való áttérés, és remélem, hogy ebben Európa segítséget tud nekik nyújtani
– mondta. Hozzátette, hogy orosz oldalon hasonló tendenciákra lehet számítani, azonban a két ország lakosságának méretbeli különbségei csökkentik a probléma nagyságát Oroszországban. Ettől függetlenül számít arra, hogy a Wagner-csoport létszáma drasztikusan megnő a háború után.
A veteránok tömegeit képtelenség integrálni a civil életbe
Debreceni Mihály szerint ennyi veterán integrációja a civil életbe szinte lehetetlen. Bár Ukrajnában ma már sokan élnek protézisek gyártásából, a legtöbb sérült katona nem engedheti meg magának ezeket, így ők koldusbotra jutnak.
A visszatérő férfiak súlyos mentális problémái miatt rengeteg házasság megy tönkre, miközben számos menekült Nyugaton alapított új családot. Ukrajna társadalmi szövete így darabjaira hullott.
Siklósi Péter a nyugat cinizmusára mutatott rá. Kevés pénzért és fegyverért cserébe fárasztják Oroszországot, miközben az ukrán népesség kivándorlása gazdasági és demográfiai haszonnal jár a Nyugat számára. Demkó Attila is egyetértett azzal, hogy Ukrajna EU-csatlakozása tovább súlyosbíthatja a kivándorlást és Romániához hasonlóan milliók hagyhatják el az országot. Ukrajna demográfiai összeomlása már most a világ legrosszabb születésszámait produkálja. Debreceni egyetértett, majd hozzátette:
Napi szinten százak próbálják elhagyni az országot, azonban mindenhol drónok cikáznak és robotok fektetik a szögesdrótot.
Kárpátalján még a települések közötti mozgás is korlátozott az ellenőrzőpontok miatt. Véleménye szerint az emberek többsége mielőbb vissza akar térni a normalitáshoz, a kárpátaljai magyarság megmaradása pedig azon múlik, hogy milyen hamar sikerül lezárni a háborút.
Gazdasági érdekek és a nyugati támogatás határai
Siklósi Péter beszélt a „háború vámszedőiről” is.