Ukrajna a legfiatalabbakat küldi a frontra

Az ukrán hadsereg egyre nagyobb létszámhiánnyal küzd, azonban a kijevi vezetés továbbra sem hajlandó a békéről tárgyalni. Ukrajna ezért a legfiatalabb, 18 és 24 év közötti korosztályt igyekszik bevonni a hadseregbe és a frontra küldeni.

2025. 04. 25. 19:43
Ukrán toborzóiroda
Ukrán toborzóiroda Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kijev mindent bevet, hogy friss erőket vonzzon hadseregébe. Egy februárban indított új program keretében a 18 és 24 év közötti fiatalokat toborozzák, akik egyéves katonai szolgálatért cserébe magas fizetést, egymillió hrivnyás (mintegy 24 ezer dolláros, avagy 8,5 millió forintos) bónuszt és kamatmentes lakáshitelt kapnak. Ukrajna célja, hogy csökkentse a frontra vezényelt katonák átlagéletkorát, és az újoncokkal megfordítsa az egyre kilátástalanabb háború menetét.

Ukrajna vezetése minden korosztály számára népszerűsíti a hadsereget
Ukrajna vezetése minden korosztály számára népszerűsíti a hadsereget
Fotó: AFP

Ukrajna a legfiatalabbakat küldi a frontra

Mint arról lapunk is beszámolt, az ukrán hadvezetésben már korábban is megfogalmazódott a gondolat, hogy 18. életévüket frissen betöltött fiúkat sorozzanak a hadseregbe.

Biztos vagyok benne, sajnos, hogy 18 éves kortól fogunk mozgósítani. Ez a realitás, amivel talán szembe kell néznünk

– nyilatkozta Shamil Krutkov, az ukrán hadsereg 93. brigádjának parancsnoka. Ez a terv mára valósággá vált.

Kevesen akarnak háborúzni a fiatalok közül

A programot két hónapja hirdették meg, de eddig kevesebb mint 500 fiatal írta alá a szerződést, mondta Pavlo Palisa, Volodimir Zelenszkij elnök katonai tanácsadója. Hangsúlyozta, hogy a kezdeményezés még gyerekcipőben jár, kezdetben csak hat dandárt vontak be, de a toborzás már 24 egységre terjed ki. Palisa korábbi nyilatkozataiban arról beszélt, hogy az ukrán hadsereg elfáradt és kivérzett, ezért a nőket is be kellene sorozni.

A Reuters beszámolója szerint a jelentkezők közé tartozik a húszéves Pavlo Broshkov is, aki féléves kislányát, Polinát szeretné megóvni a háború borzalmaitól. 

Nem akarom, hogy a gyerekem valaha is hallja a háború szót

– mondta, hozzátéve: 

Egyszerűen nem akarom, hogy tudja, mit jelent ez.

A húszéves férfit hét fiatal társával együtt két hónapos kiképzést követően a frontra küldik. Bár a hazaszeretet fontos szempont volt, Broshkov bevallotta, hogy az anyagi juttatások is vonzóak voltak. A havi fizetés akár 2900 dollár is lehet. Ez jóval meghaladja az ukrán átlagbért, amely körülbelül 520 dollár. Felesége, a 18 éves Krisztina ugyan megérti a döntést, de aggódik: 

A halál most a férjemet üldözi, és bármikor utolérheti

– mondta a Reutersnek. 

A pénz motiváció, de nem éri meg meghalni érte

– tette hozzá. 

A vezérkar fiatalítani akar az ukrán hadseregben

A kezdeményezés célja részben az, hogy fiatalítsák a frontvonalakon harcoló alakulatokat. Egy magas rangú tisztviselő a Reutersnek elmondta: 

Az ukrán katonák átlagéletkora a csatatéren 45 év.

A kormány már korábban 27-ről 25 évre csökkentette a kötelező besorozás korhatárát, de a kényszermozgósítást bizalmatlanság övezte. 

Most az önkéntességre építenének. Serhii Filimonov, a keleti fronton harcoló Da Vinci Farkasok parancsnoka szerint a valóban elkötelezett fiatalok eddig is jelentkeztek, a pénz nem elegendő motiváció. 

A barátaidért, a családodért, a jövőért kell harcolni, nem egymillió hrivnyáért

– jelentette ki. Ugyanakkor Olekszandr Moroz katonai kiképző szerint a jelentkezők többségét az anyagi juttatások vonzották, bár azt is hozzátette: 

Ez egy csepp a tengerben ahhoz képest, amire szükség lenne.

A friss újoncokról így nyilatkozott: 

Ebben a szakaszban még gyerekek. Nagy gyerekek.

A kiképzés során a fiatalok szembesülnek azzal, milyen messze van a háború valósága a közösségi médiában látott képektől. 

Ez olyan, mint a TikTok és az igazi élet közötti hatalmas a különbség. A videón olyan menőnek és könnyűnek tűnik, de a valóságban nem az

– mondta a 24 éves Zakhariy Shatko, aki barátjával együtt jelentkezett a programba.

Az ukrán hadseregnek azonban nem csak a létszámhiánnyal vannak problémái. A hatalmas ukrán korrupció a védelmi képességeket is gyengíti, az elit pedig rengeteg pénzt keres a háborún és a kapott támogatásokon.

Borítókép: Ukrán toborzóiroda (Fotó: AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.