Ukrajna: a nőket is besoroznák

Ukrajna hosszú távon azzal számol, hogy meg kell erősítenie hadseregét a jövőbeli fenyegetésekkel szemben. A Bihus.info-nak adott interjúban Pavlo Palisa, az ukrán elnöki hivatal helyettes vezetője arról beszélt, hogy Ukrajna számára előnyös lenne az izraeli modell bevezetése, ahol minden állampolgár, férfiak és nők egyaránt, köteles katonai szolgálatot teljesíteni, ha állami támogatásban vagy pozícióban kíván részesülni.

2025. 04. 13. 7:43
Ukrán nők katonai kiképzés közben Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint arról már lapunk is beszámolt, Ukrajna mozgósítani fogja a 18 éves ukrán állampolgárokat és a kényszersorozást is tovább folytatja Volodimir Zelenszkij kormánya. Ukrajna egyik vezető tisztségviselője, Pavlo Palisa most új ötlettel állt elő, amivel újabb százezreket lehetne bekényszeríteni a hadseregbe.

Pavlo Palisa szerint Ukrajna hadseregének jót tenne, ha a nőket is soroznák
Pavlo Palisa szerint Ukrajna hadseregének jót tenne, ha a nőket is soroznák
(Fotó: AFP)

Ukrajna a nőket is bevonná a seregbe

Pavlo Palisa maga is katona, ezért tisztában van a fronton kialakult katasztrofális helyzettel. Azonban míg sokan a fegyverszünetben és az orosz–ukrán háború lezárásában látják a megoldást, az ukrán elnöki hivatal helyettes vezetője máshogy akar fordítani a hadiszerencsén.

Szolgálnia mindenkinek kellene. Először is, az állam védelme minden állampolgár kötelessége

– fejtette ki. Palisa szerint a kötelező szolgálat nemcsak alkotmányos elv, hanem olyan gyakorlati alapelv is lehetne, amelyen az állampolgári jogok nyugszanak. Kifejtette: 

Bármilyen furcsán is hangozhat, meg kellene vizsgálnunk Izrael példáját. Ha valaki valóban állampolgár, és állami pozícióra, oktatásra vagy bármilyen költségvetési juttatásra tart igényt, akkor szolgálnia kellene.

A javasolt modell szerint mindenki számára elérhető lenne egy rövid, például egyéves szerződés, amely lehetőséget adna az alapvető katonai felkészítésre. Ez alól a nők sem jelentenének kivételt.

Ha például képviselő akarsz lenni, akkor egyszerűen nem lehetsz, ha nem szolgáltál a hadseregben. Ha állami pozícióra vágysz vagy állami ösztöndíjra jelentkeznél, akkor előbb szolgálj.

A tisztviselő hangsúlyozta, hogy a modern hadseregben számos szerepkör van, ezért nem kell félni attól, hogy nem jut munka valakinek: 

A modern hadseregben rengeteg feladat van, mindenki találhat magának helyet.

Palisa szerint a katonai szolgálat révén a civilek jobban megérthetnék a hadsereg működését, és ezzel megalapozhatnák a tartalékos rendszer fejlesztését. A katonai ismeretek átadása így nemcsak védelmi, hanem társadalmi és nemzetépítő szerepet is betöltene.

Palisa szerint a hadsereg kimerült, de a háborút folytatni kell

Az interjú más pontján Palisa elismeri, hogy az ukrán katonák, különösen a 2022 óta szolgálók, kimerültek, és szükség van egy hosszú távú rotációs rendszerre. Ennek feltétele azonban a megfelelő utánpótlás biztosítása.

Az emberek kimerültek fizikailag és lelkileg, ezt tökéletesen értem. De egyszerűen csak elengedni őket anélkül, hogy előbb biztosítanánk az utánpótlásukat, nem lenne helyes

– fogalmazott. Palisa szavai világosan jelzik, hogy az ukrán vezetés egy része komolyan fontolgatja a katonai szolgálat kiterjesztését minden állampolgárra, beleértve a nőket is. 

Borítókép: Ukrán nők katonai kiképzés közben (Fotó: AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.