Néhány újsághirdetés elég volt ahhoz, hogy sorba álljanak a gyermekek a Fradi focisulijába. Csütörtök délután a jelenleg az NB II-ben játszó FTC sporttelepén a legfiatalabbakat várták. Ha csak a focisulit látnánk, azt hihetnénk, minden a legnagyobb rendben, ami a honi futballt, ezen belül a Fradit illeti. Bizonyára a focinagyhatalmaknál is nagy a lelkesedés és érdeklődés a csapat minden ügye iránt. Ott nem meglepő, ha sorok kígyóznak a toborzó hallatán, hiszen a favorizált csapat bizonyára tele van példaképekkel, akik hétről hétre bizonyítják tehetségüket. A Fradi esetében csábító és ösztönző sikerekről mostanában nem beszélhetünk, inkább csak nagy próbatételekről. Ennek ellenére – vagy éppen ezért – soha nem látott érdeklődésre tarthat számot a Fradi focisulija.
Izgatott szülők és kisiskolás korú gyermekek egész hada vette körül a kis, műfüves pályát, ahol a felvételi zajlott. A jelentkezők itt mutathatták meg már meglévő focitudásukat: bóják között elvezetve a labdát a hálóba kellett bombázni azt, amihez a vizsgabizottság tagjai – köztük Dragóner Attila és Lipcsei Péter – minden segítséget megadtak.
Egy apuka arról számol be, hogy meg sem fordult a fejében más csapat, ahová gyermekeit elvinné, csak a Fradi. – Ha az embernek van kedvenc csapata, az identitást is ad. Ez a Fradinál különösen erős. Olyan ez, mintha az embernek volna még egy országa, ahol a közös boldogulás és a csapat a legfontosabb, legyen szó nehéz vagy könnyebb időszakról. Mindennek a gyerek is aktív részese lehet, aztán hogy mi lesz belőle, még senki sem tudja. Az biztos, hogy itt jó helyen van – magyarázza a lokálpatrióta szülő.
– A focisuliban az első év döntő. Az öt-hat éves gyermeket ekkor ragadhatja meg a foci, ekkor szokik a labdához. Ilyenkor különösen fontos az edző személyisége is, hiszen ebben a korban a gyerek sokkal inkább az emberhez, mint a pályához ragaszkodik. Tizenkét éves kortól aztán már nagypályán fociznak a gyerekek, taktikai és technikai tudásukat itt csiszoljuk, majd tizenkilenc évesen végeznek – beszél az alapokról Nyilasi Tibor, az FTC és az utánpótlás-nevelés emblematikus alakja, aki a pálya mellől figyeli a felvételit. Nyilasi is optimista, ha az utánpótlásról van szó, mint mondta, a Fradinak van jövője és van ok bizakodásra, ugyanakkor nem érti, hogy „azok a jómódú emberek”, akiké a csapat, miért nem jönnek el egy ilyen eseményre. – Csodálatos, hogy a Fradinak ekkora vonzereje van. Egy nagymamával beszéltem, aki Fótról fogja behozni az unokáját minden edzésre, mert a gyerek csak a Fradiban szeretne focizni. Ennél jobb dolog nincs. A szülők pedig jobban izgulnak, mint a gyerekek – fogalmazott.
Árpási Kolos, a futballiskolát finanszírozó kft. társtulajdonosa az anyagi nehézségek ellenére inkább a tervekről beszél. Mint mondta, a kitűzött cél az, hogy az utánpótlás-nevelés európai szinten legyen. – A Ferencváros iskolájában fontos a tanulmányi eredmény is, bármilyen jól focizhat a gyermek, ha a bizonyítványban van négyesnél roszszabb jegy, nem játszhat. Tizenöt éves kortól akadémiai rendszerben gondolkodunk, tudatosan a sportra neveljük a gyerekeket. Remélhetőleg néhány éven belül ez egy bentlakásos suli lesz. Jövőre pedig a kerület iskoláiban sportosztályokat szeretnénk indítani, ahol tanítás előtt és után is volnának edzések – számol be a tervekről Árpási.
A hosszú hétvégét Rómában tölti a Fradi U17-es csapata, ahol a Manchester, a Lazio, a Liverpool és a AS Roma korosztályos csapataival mérheti össze tudását. A rangos tornán való részvétel is mutatja, valóban lehet jövője a hazai labdarúgásnak, azon belül a Fradinak.
Ma pedig az Üllői útra jön a Nyíregyháza.

Gyárfás Tamás: Ez nem egy játékfilm, nem egy regény, ez az életem. Ennyi volt